Środa, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 583
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Będzie ugoda w sprawie Zaułka Świętokrzyskiego

Wiadomości: Świdnica
Środa, 6 czerwca 2012, 16:08
Aktualizacja: Czwartek, 7 czerwca 2012, 8:34
Autor: red
Fot. red.archiwum
– Mediacje polegały na tym, by udało się zabezpieczyć interes miasta i inwestora. Cieszę się, że finalna kwota jaką miasto ma otrzymać za sprzedaż dodatkowych terenów, kary dla inwestora w razie nie wywiązania się z obietnic, które zostały zapisane w akcie notarialnym, są dobrym zabezpieczeniem interesu mieszkańców i miasta.

Najważniejsze jednak, by teren Zaułka Świętokrzyskiego przestał straszyć, a nowa inwestycja cieszyła mieszkańców. Teraz wszystko zależy od inwestora – komentuje Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
W środę, 6 czerwca podpisano akt notarialny, który ma związek z negocjacjami prowadzonymi z udziałem mediatora. Finalna ugoda będzie efektem procesu odkupu rozpoczętego przez miasto wobec właściciela Zaułka Świętokrzyskiego – firmy Blackrock Properties. Spółka w lutym 2007 r. wygrała przetarg i przy ul. Różanej kupiła 14 działek w sumie o powierzchni 0,20 ha.

Według pierwotnego planu zabudowa miała się składać z symetrycznie rozmieszczonych po obu stronach ulicy budynków usługowo-mieszkalnych. Przedsiębiorca miał apetyt jednak na większą inwestycję i planuje wybudować w tym miejscu galerię handlową. Od władz Świdnicy otrzymał zielone światło. Zgodnie z wymogami prawa przygotowano i uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego oraz przedstawiono ofertę zakupu dodatkowego gruntu, niezbędnego do budowy galerii. Problem w tym, że firma chciała zakupić dodatkową powierzchnię za zaniżoną cenę, która znacząco się różniła od rynkowej wartości określonej przez rzeczoznawców. O to toczył się długo spór ze strony przedsiębiorstwa, choć ostatecznie w tej sprawie zawarta zostanie ugoda z ceną korzystną dla miasta.

Za działki o powierzchni 0,24 ha firma zapłaci 1,81 mln zł brutto. Połowę tej kwoty 912 tys. zł. Blackrock przekazał przed zawarciem dzisiejszego aktu notarialnego. Pozostałą kwotę firma zobowiązała się wpłacać w ośmiu ponadstutysięcznych ratach co kwartał do 30 czerwca 2014 r.

Miasto zaś zadeklarowało wykonanie za 600 tys. zł netto prac, polegających na zagospodarowaniu terenu na działkach miejskich, sąsiadujących z działkami inwestora.
Spółka zobowiązała się do rozpoczęcia budowy i wykonania stanu zerowego w terminie 3 lat oraz zakończenia budowy (uzyskania prawomocnego pozwolenia na użytkowanie) w terminie 5 lat i 6 miesięcy licząc od dnia dokupienia działek.

Jeśli terminy te nie zostaną dotrzymane inwestorowi w różnych wariantach grożą kary, których łączna kwota wyniesie maksymalnie 3,5 mln zł.

W ślad za ugodą, która zostanie zawarta przed sądowym mediatorem miasto wycofa złożone powództwo przeciwko firmie Blackrock. W związku z tym mamy nadzieję, że inwestor w szybkim tempie zrealizuje prace. A to, że jest to możliwe mimo trudnej – staromiejskiej zabudowy – pokazało miasto realizując odbudowę wieży ratuszowej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group