Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 962
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Bezpieczne wakacje 2013

Piątek, 28 czerwca 2013, 8:25
Autor: red.
Świdnica: Bezpieczne wakacje 2013
Fot. archiwum
Okres wakacyjny, to dla większości wypoczynek i wyjazdy z nim związane, natomiast dla policjantów, to czas wzmożonej pracy. Na drogach pojawia się w tym okresie więcej niż zwykle pojazdów. Część osób podróżuje własnymi autami, inne wyjeżdżają na wypoczynek autokarami. Podobnie jak w latach ubiegłych, w ramach działań "Bezpieczne wakacje", dolnośląscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących i wypoczywających w naszym regionie.

Jednym z głównych założeń działań realizowanych w okresie wakacji przez dolnośląskich policjantów jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieciom, przebywającym w czasie wakacji na obozach, koloniach i innych formach zorganizowanego wypoczynku lub w miejscu swojego zamieszkania. Akcja od wielu lat realizowana jest w porozumieniu z innymi instytucjami państwowymi lub organizacjami społecznymi, funkcjonującymi lokalnie.

Działania realizowane w ramach akcji obejmować będą następujące obszary:
- bezpieczeństwo na drogach
- bezpieczeństwo w miejscu wypoczynku
- bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania

Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawi się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów, zwłaszcza manewrów wyprzedzania oraz stanu technicznego pojazdów, szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej.

Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Pamiętajmy także o pasach bezpieczeństwa dla dorosłych i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci, bo one, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie. Niestety tylko podczas jednych wzmożonych działań kontrolnych, przeprowadzonych w ostatnim czasie przez dolnośląską drogówkę, spośród 2140 skontrolowanych pojazdów, w 845 przypadkach policjanci ujawnili niestosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących lub dorosłych pasażerów, a także nieprawidłowe przewożenie dzieci. Podczas innych wzmożonych działań kontrolnych, ukierunkowanych na dostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów i warunków bezpieczeństwa, policjanci spośród 2400 skontrolowanych pojazdów, ujawnili blisko 1500 tego typu wykroczeń.

W pozostałych obszarach działań policjanci będą m.in. systematycznie odwiedzać miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich bezpieczeństwo. Funkcjonariusze podczas spotkań realizować będą działania profilaktyczno-edukacyjne (prelekcje, konkursy, zabawy, turnieje), skierowane do dzieci, rodziców, opiekunów lub organizatorów wypoczynku letniego. Policjanci podczas kontroli sprawdzać również będą czy nie dochodzi do nieprawidłowości lub uchybień organizacyjnych, zagrażających bezpieczeństwu uczestników wypoczynku. Powyższe działania będą realizowane zarówno w stosunku do dzieci i młodzieży, przebywających na obozach i koloniach, jak i tych, którzy przebywają w miejscach swojego zamieszkania.

Sprawny autokar
Wyjazdy na kolonie są u nas nadal bardzo popularnym rodzajem wypoczynku dzieci i młodzieży. Stało się już dobrym zwyczajem kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów przewożących dzieci. Jeśli nauczyciel lub rodzic będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące niesprawności autokaru przewożącego dzieci na wycieczkę czy kolonie, bądź też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może on znajdować się w stanie nietrzeźwym, nie powinien absolutnie zgadzać się na wyjazd dzieci. Należy wówczas wezwać policję, najlepiej ruchu drogowego. Tu nie może być żadnego, najmniejszego nawet pobłażania ze strony rodziców i osób organizujących wyjazd dzieci - lepiej spóźnić się na zamówiony posiłek, albo nawet wyjechać o dzień później, niż dopuścić do sytuacji gdy bezpieczeństwo podróżnych jest zagrożone. Dlatego przypominamy, że we Wrocławiu tradycyjnie już przy ul. Ślężnej (obok Wzgórza Andersa), od poniedziałku do soboty, w godzinach 6.00 – 9.00 działa stały punkt kontroli autobusów, w którym służbę pełnią policjanci ruchu drogowego. W przypadku wyjazdu autokarów w niedzielę lub w innych godzinach niż godziny funkcjonowania punktu kontroli, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem /0-71/ 340-36-20, w celu ustalenia terminu sprawdzenia pojazdu.

Przygotuj się do podróży
Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Przez całą drogę kierowca powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Trzeba też zwrócić uwagę, aby rodzina także jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu.

Wakacje w miejscu zamieszkania
Nie wszystkie dzieci wyjadą na wakacje, większość zostanie w miejscu zamieszkania. Przed wakacjami warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach lub obszarach położonych w pobliżu dróg. Nie zostawiajmy, szczególnie małe dzieci bez nadzoru!

Dzieci są szczególnie zagrożone wypadkami podczas wakacji. Najmłodsi chętnie spędzają czas wolny na świeżym powietrzu. Pokonują drogę (często po jezdni) udając się do miejsc zabaw, do koleżanek i kolegów, jeżdżą na rowerach i deskorolkach. Korzystają w wakacje z dróg, które są im mniej znane niż droga do szkoły. Nowy teren to zawsze inne uwarunkowania i niebezpieczeństwa. Rozmawiając z dziećmi na temat możliwości poruszania się jezdnią zamiast poboczem trzeba podkreślić, że chodzenie po jezdni jest ostatecznością. Robimy to tylko wtedy, gdy rzeczywiście pobocza nie ma albo zupełnie nie sposób nim iść. Nie zaś wtedy, gdy poboczem można chodzić, ale jednak jezdnią jest wygodniej. Podobnie jest z jazdą rowerem - jeśli dziecko nie ma karty rowerowej nie powinno jeździć po drogach publicznych, gdy ją posiada i chce z drogi korzystać może dopiero wtedy jechać jezdnią, kiedy nie ma drogi dla rowerów i pobocza.

Zabezpieczenie mienia
Pamiętajmy o tym, że w okresie wakacji złodzieje nie odpoczywają. Czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą być wszędzie - na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku.

1. PILNUJMY SWOJEGO ROWERU
• Nie pozostawiajmy jednośladu bez nadzoru.
• Pamiętajmy o jego odpowiednim zabezpieczeniu.

2. PILNUJMY SWOICH RZECZY OSOBISTYCH NA KĄPIELISKACH
• Nie pozostawiajmy rzeczy bez opieki.
• Nie zabierajmy ze sobą dużej ilości pieniędzy.
• Nie trzymajmy pieniędzy razem z dokumentami.

3. OSTROŻNOŚĆ W ŚRODKACH KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ
• Pamiętajmy, aby torba lub plecak były zamknięte.
• W miarę możliwości unikajmy tłoku.
• Bagaż powinien znajdować się cały czas w zasięgu naszego wzroku.

Pamiętajmy także, aby przed wyjazdem na urlop zabezpieczyć w sposób właściwy swoje mieszkanie. Metod zabezpieczenia jest bardzo wiele - poprzez systemy alarmowe, czujniki świetlne, zamki, blokady, rolety antywłamaniowe itp. Najprostszym jednak sposobem zabezpieczenia naszego lokum jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Pamiętajmy, że czujne oko np. sąsiada na to, co się dzieje koło naszego mieszkania, może zastąpić nawet najlepsze zabezpieczenie.

Życzymy udanego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.

(KPP Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group