Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 602
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: "Bieg Tropem Wilczym" pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wtorek, 3 marca 2015, 22:11
Aktualizacja: 22:13
Autor: MDvR
Świdnica: "Bieg Tropem Wilczym" pamięci Żołnierzy Wyklętych
Fot. użyczone
W Polsce po raz trzeci, w Świdnicy po raz pierwszy odbył się Bieg 'Tropem Wilczym' pamięci Żołnierzy Wyklętych. Świdnica była jednym z 81 miast, w których oficjalnie zorganizowano takie wydarzenie. Prawie wszędzie oficjalny start nastąpił o godz. 12.00, w naszym wypadku 273 uczestników, którzy stanęli na starcie pobiegło na obiektach Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Dystans do pokonania był symboliczny: 1963 metry to jednocześnie data zamordowania ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. 'Lalek'. Przedsięwzięcie miało na celu nie tylko spełnić oczekiwania sportowe biegaczy, ale przede wszystkim przekazać treść historyczną oraz popularyzować wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych i ich święta 1 marca. Temu celowi służyły m.in. występy z piosenkami i recytacjami patriotycznymi przed i po biegu: studia 'La Chansone' z Młodzieżowego Domu Kultury oraz uczniów IV LO im. Orląt Lwowskich. Na pierwszych 250 biegaczy przy zapisach czekały okolicznościowe koszulki, a na mecie wspaniałe medale oraz pakiet broszur o tematyce historycznej. Tuż przed 12.00 wszystkich zgromadzonych przywitał główny pomysłodawca świdnickiego biegu pan Tadeusz Grabowski. Po nim kilka słów wspomnień miał jeden z Żołnierzy Wyklętych mjr Bogdan Zdrojewski, który po odśpiewaniu wspólnie a capella hymnu państwowego wystartował 1.Świdnicki Bieg 'Tropem Wilczym'. Po biegu wśród tych którym zabrakło koszulek organizator rozlosował 10 pakietów startowych. Losowano również pomiędzy wszystkimi uczestnikami ok. 30 historycznych książek o tematyce Żołnierzy Wyklętych. Książki otrzymali też najmłodszy i najstarszy uczestnik biegu: 4-letnia Iga Kruk i 72-letni Narcyz Jasiecki. Na mecie dla wszystkich nie zabrakło gorącej herbaty i grochówki z kotła. W trakcie imprezy prowadzona była zbiórka pieniężną na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach na Ukrainie.

Ogólnopolskim organizatorem Biegu 'Tropem Wilczym' od 3 lat jest Fundacja Wolność i Demokracja. W Świdnicy partnerami wydarzenia byli : Miasto, Gmina i Powiat Świdnicki, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, ZHP Świdnica, MDK Świdnica, IV LO im. Orląt Lwowskich, Firma Unitron. Podziękowania należą się też wszystkim tym ,którzy bezinteresownie pomogli w przeprowadzeniu i uświetnieniu biegu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group