Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 993
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Roztoka: Bieg Tropemi Żołnierzy Wyklętych zagości także w Roztoce

Piątek, 1 marca 2019, 10:27
Aktualizacja: 10:30
Autor: red
Roztoka: Bieg Tropemi Żołnierzy Wyklętych zagości także w Roztoce
Fot. UG Dobromierz
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w całej Polsce przygotowano mnóstwo wydarzeń i uroczystości. Bądźmy tego dnia z żołnierzami wyklętymi i przypominajmy młodym pokoleniom o tym, że idee patriotyczne należy godnie pielęgnować.

To jest dziedzictwo, które nas zobowiązuje. Niech ten dzień będzie wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie naszej ojczyzny.

Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie ojczyzny, walcząc o wolność, prawo stanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych, z bronią w ręku przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Byli bezwzględnie zwalczani przez władze komunistyczne przy użyciu regularnych oddziałów wojska, milicji i aparatu bezpieczeństwa, ściśle współdziałających ze stacjonującymi w kraju siłami sowieckiej Armii Czerwonej i NKWD. Pomimo ogłaszanej amnestii, ujawniający się żołnierze i działacze byli nadal prześladowani i skazywani na karę śmierci bądź karę długoletniego więzienia. W 1989 r. szykany spotykały weteranów podziemia i ich rodziny, a prawda historyczna o Niezłomnych była fałszowana. Dopiero wolna Polska przywróciła im dobre imię i cześć.

W Gminie Dobromierz, w sobotę 2 marca odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który wystartuje z terenu przy Szkole Podstawowej w Roztoce o godzinie 15.00.

Zgłoszenia i odbiór pakietów startowych od godziny 14.30. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 668 041 201.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group