Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 571
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Bilety drożej, problemy z alkoholem – już po kwietniowej sesji – zobacz foto i video

Piątek, 15 kwietnia 2011, 18:23
Aktualizacja: Sobota, 16 kwietnia 2011, 7:37
Autor: KO
Świdnica: Bilety drożej, problemy z alkoholem – już po kwietniowej sesji – zobacz foto i video
Fot. Wiktor Bąkiewicz
To podwyżka, ale nie do końca, jak uzasadniają władze miasta. Fakt faktem – za bilet jednorazowy zapłacimy o 20 groszy więcej. Uchwała dotycząca taryfy opłat za usługi przewozowe transportu zbiorowego świadczone przez miasto Świdnica wywołała najżywszą dyskusję na dzisiejszej sesji.

Na początku dzisiejszych obrad wystąpiła poseł Anna Zalewska, która mówiła o swoich staraniach o definicję pornografii (chodzi o głośną sprawę wystaw seks shopów w Świdnicy) oraz o świdnickiej obwodnicy. Następnie radni wysłuchali wystąpienia Katarzyny Łukomskiej, zastępcy dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie, na temat: „Lokalna polityka wobec problemów alkoholowych – rozsądne i trafne decyzje, czy zbędny i uciążliwy obowiązek gminy? Fakty, mity i stereotypy”. Z prelekcji tej mogliśmy się dowiedzieć, jakie niebezpieczeństwa dla osoby nadużywającej alkoholu i jej otoczenia niesie to nadużywanie. A jak z tym walczyć? Gmina może za pomocą tak zwanego „korkowego”, czyli wpływów z koncesji.

- Konsumenci napojów alkoholowych są wrażliwi na cenę alkoholu, choć nie dotyczy to osób uzależnionych - mówiła dziś Katarzyna Łukomska. I podkreśliła: - Cztery razy więcej niż uzależnionych jest osób pijących ryzykownie i niebezpiecznie. Każdy powinien sobie zrobić test na swój wzór picia alkoholu.

Statystyki są przerażające. - W Polsce po alkohol w ciąży sięga trzydzieści procent kobiet - mówiła prelegentka. Opowiedziała tez o tym, że kiedy myślimy dzień po imprezie, że jesteśmy trzeźwi, a męczy nas kac, to w naszym organizmie krąży aldehyd octowy, trucizna niebezpieczna niemal jak sam alkohol.

Katarzyna Łukomska powiedziała też o kontrowersyjnych dość wynikach badań, z których wynika, iż chłopcy grający w piłkę częściej... piją! Sport więc nie zawsze jest receptą na używanie alkoholu przez młodych ludzi.

Po tym wystąpieniu radni przyjęli „Gminny Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2011” oraz „Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Miasto Świdnica na lata 2011 -2018”.

Przed przerwą obiadową rozpoczęły się prace nad uchwałą o biletach autobusowych.

Zobacz co mówi Janusz Szalkiewicz na temat podwyżki cen biletów:

W uzasadnieniu uchwały - która ostatecznie została przyjęta (stosunkiem głosów 12:9) - czytamy, że „przeprowadzona analiza wpływów ze sprzedaży biletów i ich struktura była impulsem do weryfikacji taryfy opłat pod kątem marketingowym i ekonomicznym”. Uchwała obniża opłatę za przewóz bagażu do ceny biletu jednorazowego ulgowego dla danej strefy przewozu (obecnie jest to cena biletu jednorazowego normalnego), wprowadza bilety jednorazowe w wersji wydruku z kasy fiskalnej (bilety bez kasowania) dostępnych w sprzedaży u kierowców (o 30 groszy droższe od tych kupionych w kiosku). W uzasadnieniu zapisano również, iż „wzrost cen biletów ma na celu powstrzymanie stale postępującego wzrostu wydatków na dotowanie przewozów pasażerskich”.

Bilet normalny będzie kosztował 2,40 zł (jedna strefa), 2,90 zł (z przekroczeniem jednej granicy stref) i 3,50 zł (z przekroczeniem dwóch granic stref), bilet ulgowy ustawowy odpowiednio: 1,20 zł, 1,45 zł i 1,75 zł, a ulgowy gminny: 1,40 zł, 1,70 zł i 2,10 zł.

Bilet miejski 120-minutowy, to wydatek rzędu 4,00 zł (normalny), 2,00 zł (ulgowy ustawowy) i 2,45 zł (ulgowy gminny). Natomiast bilet 24-godzinny ważny na wszystkie strefy – 7,50 zł (normalny), 3,75 zł (ulgowy ustawowy) i 4,50 zł (ulgowy gminny).

Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, z mocą od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia uchwały.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group