Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 629
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

diecezja świdnicka: Biskup pozwala się bawić w sylwestra

Niedziela, 19 grudnia 2010, 10:35
Aktualizacja: 15:26
Autor: KO
diecezja świdnicka: Biskup pozwala się bawić w sylwestra
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Zgodnie z prawem kanonicznym, aby katolicy mogli ucztować w piątek, muszą otrzymać dyspensę. W Kościele katolickim dniami i okresami pokutnymi są bowiem piątki całego roku i czas wielkiego postu. A w tym roku ostatni jego dzień, kiedy świętujemy nadejście roku nowego, wypada właśnie w piątek. Biskup Ignacy Dec już udzielił dyspensy, która będzie obowiązywać na terenie całej diecezji.

Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że „Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów”. Biskup może jednak pozwolić wiernym swojej diecezji bawić się. Co więcej, dyspensa biskupa obejmuje też osoby, które przyjadą w gościnę do diecezji.

Oto komunikat biskupa Ignacego Deca:
Biorąc pod uwagę obchodzone w piątek, 31 grudnia br., liturgiczne wspomnienie św. Sylwestra papieża i jednocześnie ostatni dzień roku kalendarzowego, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, mocą posiadanych uprawnień wynikających z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam wszystkim Diecezjanom i Gościom dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty oraz nakazanej wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.
Korzystających z dyspensy zachęcam do innej formy pokuty, którą może być modlitwa lub jałmużna postna.
Ignacy Dec
Biskup Świdnicki

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group