Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 494
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Bo każdy może być programistą

Wtorek, 20 maja 2014, 9:59
Aktualizacja: 10:01
Autor: red.
Żarów: Bo każdy może być programistą
Fot. UM Żarów
Jako jedna ze 119 szkół w Polsce, ośmiu na Dolnym Śląsku i dwóch w powiecie świdnickim żarowska podstawówka zakwalifikowała się do udziału w I. edycji projektu "Mistrzowie Kodowania". Od kilku miesięcy uczniowie zdobywają wiedzę na temat różnych technicznych nowinek, w tym między innymi języka Scratch. Zasad programowania w ramach programu uczą się także rodzice.

- Często mówi się, że programowanie to trzeci język. Projekt "Mistrzowie Kodowania" uczy programowania nie tylko dzieci, ale też nas dorosłych i nauczycieli. Niejednokrotnie nasi wychowankowie będą w przyszłości wykonywali zawody, które będą opierały się właśnie na programowaniu. Sprzyja to nie tylko rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, ale także, w dalszej perspektywie może ułatwić znalezienie im dobrej pracy w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką, sektorach - wyjaśnia Wiesława Elster, nauczycielka matematyki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie.

Możliwości nowoczesnego programowania zgłębiają również dorośli. O tym, jak programować w języku Scratch mogli przekonać się rodzice uczniów. - Dzieci w wieku szkolnym wykazują duże zainteresowanie komputerami. Dlatego warto uczyć je, jak mądrze z nich korzystać - mówi Ewelina Hołota, mama uczennicy z żarowskiej podstawówki.

Zajęcia cieszą się także dużym zainteresowaniem wśród uczniów żarowskiej szkoły. - Uczymy się programować własne gry, pokazy multimedialne, historyjki i animacje w oparciu o język Scratch. To bardzo ciekawa forma zajęć - przyznaje Karolina Marczyńska, która bierze udział w I. edycji projektu.

Podobne zdolności w ubiegłym roku szkolnym zdobywali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren z Zastruża. Była to pierwsza placówka z terenu gminy Żarów, która wzięła udział w pilotażowej edycji tego projektu.

Projekt, w którym udział biorą uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie współorganizowany jest przez Samsung Electronics Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszenie "Rodzice w Edukacji". Projektowi patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, Cyfryzacji i Administracji i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group