Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 960
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Budżet na ponad 70 milionów złotych

Sobota, 30 grudnia 2017, 15:36
Autor: red
Żarów: Budżet na ponad 70 milionów złotych
Fot. UM Żarów
Rada Miejska w Żarowie na ostatnim posiedzeniu w starym roku uchwaliła budżet na 2018 rok. Radni Rady Miejskiej przyjęli go jednogłośnie i bezdyskusyjnie.

Budżet na 2018 rok jest rekordowy pod względem dochodów, jak i wydatków gminy. Wśród tych ostatnich, prawie 35 procent stanowią środki przewidziane na inwestycje, na które planuje się wydać prawie 27 milionów złotych. To o 7 milionów złotych więcej niż w 2017 roku. Przyjęta uchwała budżetowa zakłada dochody budżetu gminy na rok 2018 w wysokości 72.731.483,51 złotych, wydatki budżetu natomiast ustalono na kwotę 77.083.603,51 złotych.
- Z roku na rok dochody naszej gminy są coraz większe, a to pozwala nam zwiększyć nakłady na realizację inwestycji na terenie gminy Żarów. Budżet na 2018 rok jest o ponad 8 milionów większy od budżetu, który radni uchwalili w minionym roku. Nowy budżet to w dużej mierze realizacja kolejnych nowych inwestycji i kontynuacja tych najważniejszych, które rozpoczęliśmy jeszcze w 2017 roku. Mowa tutaj o budowie Centrum Przesiadkowego, w ramach którego powstanie rondo w centrum naszego miasta i nowe ścieżki rowerowe, budowie pierwszego etapu kanalizacji w Mrowinach czy budowie nowego żłobka przy Bajkowym Przedszkolu w Żarowie. Te zadania będą realizowane również w 2018 roku. Planujemy także szereg innych inwestycji, na które ubiegaliśmy się o przyznanie dofinansowania, ale o tym będę mógł Państwu więcej powiedzieć dopiero po uzyskaniu oficjalnej decyzji - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Tak przygotowany i opracowany budżet Żarowa uzyskał również pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu oraz wszystkich stałych komisji Rady Miejskiej. Został także poparty przez klub radnych "Wspólnota".
- Analizując projekt uchwały budżetowej oraz materiały towarzyszące stwierdzamy, że projekt uchwały został opracowany w oparciu o przepisy Ustawy o finansach publicznych oraz dostosowany do potrzeb Gminy, zarówno w zakresie zadań własnych, bieżących Gminy, jak i realizowanych inwestycji. Świadczy o tym chociażby coraz większa ilość i różnorodność realizowanych zadań i zakupów inwestycyjnych, na które gmina zmierza przeznaczyć w roku 2018 ok. 27 milionów złotych. Pozytywnie należy ocenić również wielkość dochodów ujętych w przyszłorocznym budżecie i w latach następnych, w tym planowanych do pozyskania środków zewnętrznych, które stanowią kwotę blisko 16 milionów złotych i które są przeznaczone w szczególności na zadania inwestycyjne realizowane z udziałem Unii Europejskiej, m.in. w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej. Wykazane w Wieloletniej Prognozie Finansowej i wyliczone na podstawie prognozowanych wielkości relacje spłat zobowiązań finansowych i kosztów ich obsługi, określone w ustawie o finansach publicznych nie przekraczają dopuszczalnego poziomu zadłużenia, przy założonej spłacie pożyczek i obligacji w roku 2018 na poziomie 1.127.880 zł. Ponadto w dniu 12 grudnia 2017r. Skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu wydał pozytywną opinię o projekcie uchwały budżetowej na rok 2018, o projekcie uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej gminy Żarów przedstawionej wraz z projektem uchwały budżetowej na rok 2018 o możliwości sfinansowania deficytu gminy przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej na rok 2018 - mówiła podczas posiedzenia Iwona Nieradka przewodnicząca klubu radnych "Wspólnota".

Przygotowany projekt uchwały budżetowej na 2018 rok został przyjęty jednogłośnie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group