Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 983
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Budżet obywatelski – od propozycji do realizacji

Poniedziałek, 3 lutego 2014, 13:54
Aktualizacja: 23:46
Autor: red.
Świdnica: Budżet obywatelski – od propozycji do realizacji
Fot. UM Świdnica
Rada Miejska w Świdnicy przyjęła w piątek, 31 stycznia budżet Świdnicy na 2014 r. w tym na zadania, na które głosowali mieszkańcy w ramach akcji „Moja Świdnica – mój budżet”. Mimo, że poparcie akcji deklarowała większość radnych finalny projekt budżetu wraz z częścią obywatelską poparło 14 radnych (Wspólnota Samorządowa, Platforma Obywatelska, Prawica RP), a 7 radnych było przeciw (Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Prawo i Sprawiedliwość).

Nie pomógł apel prezydenta Świdnicy, by radni, którzy mają zastrzeżenia do całego budżetu, wstrzymali się od głosu, bo jest on nierozerwalnie związany z budżetem obywatelskim.

Chodziło o jasny sygnał dla mieszkańców, że nie polityka, ale wspólne sprawy są najważniejsze. W tym wypadku zwyciężyła polityka, a nie gest wobec mieszkańców. Innych podstaw do takiej decyzji nie ma, ponieważ mamy do czynienia z rekordowym budżetem, gdzie wpływy i wydatki przekraczają 176 mln zł. Na inwestycje zaplanowaliśmy aż 28 mln zł. Zaangażujemy się w pomoc powiatowi na działania drogowe i budowę pogotowia, wspomożemy również drogowe inwestycje władz województwa. Wydatki zaplanowano na inwestycje ważne dla mieszkańców m. in. dokończenie budowy Centrum Przesiadkowego, przebudowę budynku Szkoły Podstawowej nr 8, czy też organizację centrum rekreacji przy ul. Ułańskiej. Rozpoczynamy również konkretne działania w kwestii przywracania blasku parkom oraz innym miejscom, gdzie mieszkańcy spędzają wolny czas na świeżym powietrzu – wylicza Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

W 2014 rok zaplanowano:
• dochody budżetu – 176 104 545 zł,
• wydatki budżetu – 176 104 545 zł.

Na wydatki inwestycyjne miasto planuje wydać dwa razy więcej niż planowano rok temu – 28,3 mln zł.

W ramach budżetu obywatelskiego zapisanych została w sumie 16 zadań. Do rozdysponowania świdniczanie mieli w sumie 3,5 mln zł. Według planu zrealizowane zostaną m. in. budowa dwóch hospicjów z zakładem opiekuńczo-leczniczym, montaż placów zabaw, siłowni zewnętrznych czy też remonty chodników.

Akcję wprowadzenia budżetu obywatelskiego przeprowadziliśmy w niemal ekspresowym tempie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie gigantyczna praca wielu osób, które się zaangażowały w to przedsięwzięcie – organizacji pozarządowych, urzędników, radnych, mieszkańców i mediów. Sesja budżetowa sprawiła,
że zwycięskie projekty, uwzględnione w autopoprawce będą realizowane –
dodaje prezydent Murdzek.

(UM Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group