Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 570
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Budżet powiatu uchwalony – już po sesji w powiecie

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 30 grudnia 2010, 15:00
Aktualizacja: 17:36
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
To najważniejsza sesja w roku, ale ważna dla tego, co będzie się działo przez najbliższe dwanaście miesięcy w powiecie. W porządku obrad widnieje projekt uchwały budżetowej na 2011 rok. Ale obrady rozpoczęły się od zaskakującego wniosku starosty o odwołanie pani skarbnik.

Sesja rozpoczęła się kilka minut po godz. 11.00. Starosta Zygmunt Worsa zaproponował wniesienie do porządku obrad punktu o odwołaniu obecnej pani skarbnik powiatu – Jadwigi Juszczyk-Wolfram. Rozgorzała dyskusja. Starosta stwierdził, że nie będzie tłumaczył powodu, dla którego chce odwołać panią skarbnik.

Godz. 11.30
Radni nie zgodzili się na głosowanie nad odwołaniem skarbnika. Sesja rozpoczęła się więc według wcześniej ustalonego porządku.

Godz. 12.00
Interpelacje i zapytania radnych. Radny Ryszard Kuc z Sojuszu Lewicy Demokratycznej skrytykował koncepcję budowy łącznika do autostrady, przywołując doniesienia medialne sprzed kilku miesięcy, kiedy to ówczesny wicestarosta Ryszard Wawryniewicz opowiedział dziennikarzom o tym, jak pomysł na łącznik został przelany na papier, a konkretnie na serwetkę, w kawiarni. - Ta koncepcja wygląda tak właśnie: przygotowana przy piwie i na serwetce – powiedział Ryszard Kuc i nazwał inwestycję obwodnicą Żarowa.

- To nie jest tylko obwodnica Żarowa – podkreślał starosta Worsa i wymieniał, mieszkańcom jakich miejscowości łącznik ułatwi życie.

Godz. 13.00
Radni zapoznali się z negatywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat wieloletniej prognozy finansowej powiatu. Ryszard Kuc zaproponował, aby odłożyć głosowanie tej uchwały albo głosować imiennie. Dyskusja trwa.

Godz. 14.00
W dyskusję włączył się radny Henryk Rosiek.
– Większość panów, którzy teraz larum podnoszą, to byliście radnymi w ubiegłej kadencji, to wy uchwaliliście ten budżet – powiedział radny Rosiek.

Chwilę później usłyszeliśmy:
– Czuję się obrażona – oświadczyła radna Daria Kurek. - Powiedziano tu o głosowaniu pod przymusem. Od trzech kadencji nikt mnie nigdy do niczego nie zmuszał.

Wojciech Latuszek zwrócił się natomiast do Henryka Rośka:
- Panie Henryku, tylko dlatego, że jesteś na trzeciej sesji, wybaczam ci, że ośmieliłeś się zwracać uwagę innemu radnemu – powiedział radny Latuszek i następnie zwrócił się do przewodniczącego Krzysztofa Sołtysa: - Panie przewodniczący, zgodnie ze statutem pan tylko masz prawo do dyscyplinowania radnych. Proszę o pilnowanie przestrzegania statutu.

- Bardzo przepraszam, nie miałem zamiaru nikogo obrazić – powiedział Henryk Rosiek.

Godz. 14.10
Radni mówili o inwestycjach, które sporo kosztują powiat. Szczególnie o inwestycjach drogowych, jak łącznik.
- Kulą u nogi jest inwestycja, którą za którą zagłosowali wszyscy radni. To budowa szkoły specjalnej – stwierdził starosta Zygmunt Worsa.

Następny punkt zarządzony przez przewodniczącego to głosowanie nad... głosowaniem imiennym nad uchwałami. Wniosek taki złożył klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Za zagłosowało 19 radnych.

Godz. 14.27
Ogłoszono dziesięciominutową przerwę. Wcześniej zagłosowano imiennie za wieloletnią prognozą finansową powiatu (21 głosów za, przeciw 8 głosów). O godz. 14.19 na mównicę wyszła poseł Anna Zalewska. Złożyła radnym gratulacje. I mówiła o finansowaniu dróg, o łączniku do autostrady (tu przypomniała, że inwestycja wcale wprost do autostrady nie prowadzi, tylko kończy się kilkanaście kilometrów przed nią).
- Zygmunt, jeśli mogę cię prosić publicznie: znajdź kogoś z konkursu, kto ma więcej niż średnie wykształcenie i kto się zajmie nadzorowaniem tej inwestycji – powiedziała do starosty pani poseł. Swoje wystąpienie Anna Zalewska zakończyła słowami, że jest tu dziś dla pani skarbnik i że cieszy się, że jej nie odwołano, bo tylko ona może się zająć budżetem powiatu.

Godz. 15.00
Radni zapoznali się z negatywną opinią RIO w sprawie projektu budżetu na 2011 r. Czytane są opinie komisji.

Godz. 15.20
Klub PiS zaapelował o odłożenie glosowania nad uchwałą budżetową.
Głosowanie za budżetem – godz. 15.17. Radna Daria Kurek oświadczyła podczas oddawania głosu: - Jestem „za”, bez przymusu, podkreślam.

Za przyjęciem budżetu zagłosowało 21 radnych, przeciw było 8. Uchwała została przyjęta.

Godz. 15.40
Bolesław Marciniszyn zaapelował do radnych o to, aby zamrozić diety na całą kadencję na poziomie roku 2010. - Z informacji, które mam od pani skarbnik wynika, że średnia dieta to tysiąc siedemset złotych – powiedział radny Marciniszyn i zapowiedział, że będzie się starał, żeby taka uchwała była poddana głosowaniu na najbliższej sesji.

- Wszystkie osoby pracujące przy projektach unijnych to osoby ogromnie doświadczone – oświadczył starosta Zygmunt Worsa.

Przewodniczący Krzysztof Sołtys złożył życzenia noworoczne wszytkim mieszkańcom powiatu: aby we wszystkich domach podomykały się budżety. I zamknął obrady sesji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~FAN BOLA 30-12-2010 17:48
To niech dalej pójda radni i zamrożą płace Starosty Wice itd(zarzadu powiatu.)ograniczą wyjazdy i inne bajery."Władza POWINNA oszczędzac zaczynając od SIEBIE" Donald Tusk.radny Marciniszyn jest z PO to powinien stosować się do zalecen GÓRU.
~ 30-12-2010 19:31
Worsa powiedział,że nie będzie tłumaczył dlaczego chce odwołac skarbnika, bo nie miał argumentów.czy to jego prywatny folwark? Chyba tak sobie mysli. To bardzo zły człowiek. Próbował zwalić winę za budzet, który sam układał. To już perwersja i Białoruś.
~ 30-12-2010 19:45
dzieje sie dzieje, ale to byla zaplanowana akcja moi kochani, zobaczcie jak ona sie usmiecha
~ 30-12-2010 19:52
kto?
~ 30-12-2010 20:00
boze co tu mozna powiedziec skoro nawet niechce mi sie tego czytac ?
~ 30-12-2010 22:42
Panie Rataj na sesji przez telefon się nie rozmawia.
~ 1-01-2011 18:48
Jak się czyta ten stenogram wypowiedzi niektórych radnych to ma się wrażenie, że oni nie mają pojęcia o poprawnej wymowie i znajomości języka polskiego. Niektórzy Wypowiadają się jak pańszczyźniani chłopi bez wykształcenia. I to mają być radni?
~heja 5-01-2011 12:35
No i nareszcie, ktoś zauważyła że ta cała skarbnik to niekompetentna osoba. Myślałam tylko, że skarbniczka bedzie miała na tyle godności i sama odejdzie po kontroli RIO, no ale jednak nie. Pluj świni w gębę to powie że deszcz pada:) A swoją drogą to starosta mógł powiedzieć dokładnie dlaczego chce ją odwołać no ale nie uczynił tego, jak widać nie chciał pogrążyć skarbniczkę całkowicie i pokazać jej niekompetencje.
~heja 5-01-2011 12:38
cóż za piękne zdjęcie jednego z głównych buhajów świdnickich:)
~kiedyś świdniczanka 8-01-2011 23:10
...proponuję "zapoznać się" z opinią RIO,a następnie pisać o kompetencjach Pani Skarbnik...a tak swoją drogą to skoro wg Ciebie Pani Skarbnik jest niekompetentną osobą to dlaczego tyle lat obecny starosta z nią współpracuje (kiedyś był vice starostą a obecnie jest starostą 2 kadencję...więc rachunek lat jest prosty...) A co do braku uzasadnienia odwołania skarbnika to albo starosta nie wie, albo nie umie wiedzieć dlaczego....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group