Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 1042
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Burmistrz bez pensji, radni bez diet

Sobota, 15 lipca 2023, 13:43
Autor: red
Świebodzice: Burmistrz bez pensji, radni bez diet
Fot. UM Świebodzice
Tematem zwołanej wczoraj przez Burmistrza Miasta Świebodzice Pawła Ozgę, konferencji prasowej było nagłośnienie problemów, z którymi boryka się Gmina Świebodzice przez kolejne zaniechania radnych opozycji.

W konferencji uczestniczyli również: Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, Radni Rady Miejskiej: Jan Klepiec, Janusz Kościukiewicz, Adam Pofelski, Zbigniew Opaliński, Zdzisław Pantal, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Beata Wiciak, Prezes OSiR Świebodzice Spółka z o.o. Jarosław Pizuński, Kierownik Wydziału Inwestycji i Remontów Magdalena Osiewacz-Drab oraz Mieszkańcy Świebodzic. Na spotkanie przybyli licznie przedstawiciele mediów ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych.

Burmistrz Miasta podkreślił, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której Radni blokują środki na zadania inwestycyjne, a w konsekwencji jesteśmy zmuszeni rezygnować ze środków zewnętrznych otrzymanych m.in. z Programu Rządowego Polski Ład. Ponadto Radni nie stawiają się na zaplanowanych sesjach Rady Miejskiej, co odbija się niekorzystnie na naszych Mieszkańcach. W tym miejscu należy przypomnieć, sesję Rady Miejskiej, która miała odbyć się 29 czerwca 2023 r., jednak została wnioskiem Radnych trzech klubów: Wspólne Świebodzice, Obywatelskie Świebodzice, Zjednoczona Prawica przesunięta o ponad trzy tygodnie na 18 lipca. W porządku obrad tego posiedzenia było m.in. wprowadzenie środków na wycieczkę do Krakowa i Rabki otrzymanych w formie darowizny dla Przedszkola Miejskiego nr 2, środków przeznaczonych na świadczenia rodzinne, zakup materiałów, leków, opłaty za prąd, gaz i wodę w obiektach zakwaterowania oraz zapewnienie wyżywienia obywatelom Ukrainy, a także wynagrodzeń i składek dla nauczycieli w związku z realizacją dodatkowych zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy. Jak zaznaczył Włodarz jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca bez względu na to jakie opcje polityczne reprezentują w radzie obecni Radni. Na pytanie redaktora, czy Radni opozycji w Radzie Miejskiej Świebodzic reprezentują jakąś konkretną opcję polityczną, Burmistrz potwierdził, że Przewodnicząca Rady Miejskiej Halina Mądra i Radny Marek Gąsior, brat Europosłanki Anny Zalewskiej reprezentują w radzie Zjednoczoną Prawicę, były Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz Radni Klubu Wspólne Świebodzice to ugrupowanie związane z partią Prawo i Sprawiedliwość, natomiast założone przez obecnego Posła na Sejm RP Ireneusza Zyskę Obywatelskie Świebodzice to klub kierowany przez byłego Zastępcę Burmistrza, który nie pogodził się odwołaniem z funkcji, nakazanym przez CBA.

- Po tym jak uniemożliwiono mi zaciągnięcie kredytu, który zapisany był w budżecie wystąpiłem do Premiera z wnioskiem o rozwiązanie rady. Jaki będzie efekt, nie wiem. W tej chwili miasto staje się niewypłacalne. Na biurku mam faktury do opłacenia, z czego największa na 1,4 miliona, którą należy zapłacić za prace wykonane przy Małej Obwodnicy Świebodzic. Jeśli jej nie zapłacę obawiam się, że firma może przestać kontynuować prace. Mamy wiele faktur niezapłaconych, które udało się po moich rozmowach z wykonawcami, prolongować – mówił Burmistrz Paweł Ozga.

Włodarz poinformował również, że w związku z zaistniałą sytuacją podjął decyzję o wstrzymaniu wypłaty diet Radnym, sam również zrezygnował ze swojego uposażenia. Obecni na konferencji Radni Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych oraz Radni niezależni w pełni poparli tę decyzję. Zapytany przez dziennikarzy, jakiego rzędu będzie to oszczędność w skali miesiąca, Burmistrz Miasta odpowiedział, że ok. 40 tysięcy złotych. Jego oświadczenie spotkało się z głośną owacją Mieszkańców. Teraz pozostaje nam jedynie czekać na decyzję Kancelarii Premiera.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group