Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 1040
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Burmistrz uhonorowany

Poniedziałek, 13 czerwca 2022, 9:55
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Burmistrz uhonorowany
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej, został uhonorowany medalem Pro Patria za wspieranie Związku Sybiraków koła Ziemi Świdnickiej.

Medal podczas sesji rady miasta w czwartek, 9 czerwca wręczyli Zygmunt Zelek, prezes Związku Sybiraków koła Ziemi Świdnickiej oraz Jan Jaśkowiak, pełnomocnik wojewody dolnośląskiego ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych.

- Chcieliśmy wyróżnić burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza, który wspiera nas finansowo, materialnie, ale również bierze udział w licznych uroczystościach sybirackich i kombatanckich. Zawsze można na niego liczyć - mówił Zygmunt Zelek.

Medal Pro Patria to polskie resortowe odznaczenie cywilne, przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został ustanowiony 1 września 2011 r. Przyznawany jest osobom (fizycznym oraz prawnym) w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Odznaczenie ma formę metalowego krążka o średnicy 36 mm, fakturowanego, srebrzonego i oksydowanego. Na awersie, w centralnym miejscu umieszczono wizerunek stylizowanego orła Rzeczypospolitej z przełomu XVII i XVIII wieku. Orzeł oparty jest po lewej stronie o kosę bojową, a po prawej o szablę polską, wzór 1921/22. Na rewersie natomiast znajduje się napis „Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych”. W centralnej części medalu umieszczony został dwuwyrazowy napis: „Pro Patria”, a pod nim poziomo daty: „1768” i „1989”. Są to daty Konfederacji Barskiej oraz roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Pod datami umieszczono także układ gałązek – po lewej stronie z liśćmi dębowymi symbolizującymi cnotę, odwagę, chwałę, wytrzymałość, moc i siłę, a po prawej stronie wawrzyn, który uosabia zwycięstwo, czyn bohaterski, chwałę i zaszczyt. Dodatkowo, centralnie pod napisem „Pro Patria” umieszczono odwzorowanie krzyża pochodzące z jednolitego wzoru chorągwi piechoty i sztandarów jazdy, ustalonego w 1919 r.

Autorem projektu medalu jest artysta grafik Andrzej Nowakowski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group