Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1002
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Były prezydent Wałbrzycha oskarżony

Poniedziałek, 1 lipca 2013, 15:52
Aktualizacja: 16:00
Autor: red.
Wałbrzych: Były prezydent Wałbrzycha oskarżony
Fot. PAW
Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował akt oskarżenia przeciwko byłemu Prezydentowi Miasta Wałbrzycha Piotrowi Kruczkowskiemu, zarzucając mu przekroczenie uprawnień w okresie pełnienia funkcji Prezydenta Miasta w związku z powołaniem do pełnienia funkcji członków Rad Nadzorczych spółek komunalnych czterech osób wbrew obowiązującym przepisom i działanie tym na szkodę interesu społecznego.

W wyniku przeprowadzonego śledztwa prokurator ustalił, że w okresie od 28 lutego 2008 roku do końca kwietnia 2008 roku oraz w listopadzie 2007 roku, Piotr Kruczkowski przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że wbrew obowiązującym przepisom prawa powołał cztery osoby do pełnienia funkcji członków rad nadzorczych spółek komunalnych: Aqua-Zdrój sp. z o.o., Miejski Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. oraz Miejski Zarząd Budynków sp. z o.o., które w chwili powołania pozostawały za wynagrodzeniem członkami rad nadzorczych innych spółek komunalnych Gminy Wałbrzych, a które przed powołaniem nie złożyły wymaganych oświadczeń o braku przeszkód prawnych do pełnienia powierzonych funkcji. Na skutek powołania osoby te pobrały wynagrodzenie w łącznej kwocie 67.000 zł. Z tego powodu przyjęto, że podejrzany przekroczenia uprawnień dopuścił się w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez te osoby (art. 231 § 2 kk). Występek ten zagrożony jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Kwestie powoływania członków rad nadzorczych regulowały (także i obecnie regulują) m.in. przepisy ustawy z dnia 3 marca 2000 roku o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Zgodnie z art. 4 tej ustawy jedna osoba może być członkiem rady nadzorczej tylko w jednej spośród spółek komunalnych.

Piotr Kruczkowski nie przyznał się do winy i odmówił złożenia wyjaśnień w sprawie.

Sprawa będzie rozpoznana przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group