Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1160
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Chronią zdrowie psychiczne

Wtorek, 18 stycznia 2022, 11:24
Autor: red
powiat świdnicki: Chronią zdrowie psychiczne
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
Kolejny rok Powiat Świdnicki realizował Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Mieszkańców Powiatu Świdnickiego.

- W 2021 r. działania nakierowane były na pomoc psychologiczną i edukacyjną dla mieszkańców naszego powiatu, głównie dla uczniów, pedagogów i psychologów szkolnych oraz dyrektorów szkół ponadpodstawowych – informuje Piotr Fedorowicz - Starosta Świdnicki.

- Ze względu na trwającą pandemię Covid-19 i zdalne nauczanie w roku szkolnym 2020/2021 a tym samym brakiem możliwości poznania swoich rówieśników (dotyczyło to głównie klas pierwszych, izolację uczniów od swoich rówieśników i związaną z tym traumę, postanowiono pomóc potrzebującym uczniom. W związku z tym Powiat Świdnicki podpisał umowy z trzema psychologami zapewniając uczniom pomoc poprzez indywidualne konsultacje – mówi Alicja Synowska – Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego i jednocześnie Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W roku 2021 z konsultacji psychologicznych skorzystało 16 uczniów, którzy byli kierowani do gabinetów przez szkolnych pedagogów. Do ich dyspozycji było przeznaczonych 79 godzin spotkań z psychologiem. „Najczęstszymi problemami, z którymi nadal boryka się młodzież to lęk społeczny spowodowany izolacją z rówieśnikami, to również zaburzenia depresyjne i niska samoocena” informują Marzena Piwko i Edyta Filipek-Grabiszewska z Centrum Psychologicznego w Świdnicy.

- Zaburzenia dotyczące uczniów szkół ponadpodstawowych są na tyle poważne, że oprócz wsparcia psychologicznego potrzebna jest dodatkowo opieka lekarza psychiatry - mówi Monika Kozłowska z Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoonkologii ze Strzegomia. Jednak nie były to jedynie działania z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego.

W okresie od października do grudnia 2021 r. Pani Agnieszka Trzyna z Centrum Psychologii i Mindfulness prowadziła warsztaty uważności, służące profilaktyce zdrowia psychicznego i radzenia sobie ze stresem. Celem tych zajęć jest rozwijanie umiejętności proaktywnej pracy nad zdrowiem i dobrostanem psychicznym poprzez radzenie sobie ze stresem, redukcja stresu, regeneracja psychiczna i fizyczna. Adresatami działań edukacyjnych była zarówno kadra, jak i uczniowie z 12 szkół ponadpodstawowych.

- W dniach 15 i 22 listopada 2021 r. psycholog Pani Agnieszka Trzyna przeprowadziła warsztaty z uważności z trzema grupami tj. z dyrektorami szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Świdnickiego, pedagogami i psychologami szkolnymi. W czterogodzinnych zajęciach wzięło udział 25 osób - informuje Agata Steczko-Szymańska Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Działaniami edukacyjnymi objęto również 1 135 uczniów z 12 szkół ponadpodstawowych, średnio po 4 oddziały klasowe na szkołę. Ogółem dla uczniów przeznaczono 96 godzin warsztatowych.

- Temat uważności i redukcji stresu cieszył się wysokim zainteresowaniem zarówno młodzieży, jak i personelu szkoły. Młodzi ludzie mogli zbadać naturę myśli i emocji, zdać sobie sprawę z mechanizmów nakręcających spiralę stresu. Mogli przećwiczyć techniki pozwalające regulować napięcie emocjonalne i fizyczne, a także doświadczyć myśli i emocji bez konieczności podążania i reagowania na nie. Efektem warsztatów była świadomość napięć w ciele, umiejętne ich puszczanie, zmniejszenie poziomu stresu i zamartwiania się (tzw. wyjście z głowy), nabranie dystansu do własnych myśli, zamiast nawykowej, ale niekorzystnej strategii walczenia z nimi lub wciągania się w nie – wyjaśnia psycholog Agnieszka Trzyna.

Uczniowie kończyli warsztat często ze zadziwieniem, że czują w ciele przyjemne rozluźnienie i lekkość, łatwiej im się oddycha, a w głowie panuje spokój, mimo wyzwań, które nadal na nich czekały.

- Pedagodzy i psycholodzy szkolni po skanowaniu ciała dzielili się tym, czego doświadczyli w czasie tej praktyki. Co istotne potrafili zadbać o siebie, szczególnie, że pracują w zawodzie pomocowym, w którym codzienność to silne, zmienne emocje klientów oraz poczucie ograniczonego wpływu. Wyjście z głowy, docenienie chwili, świadomość siebie, odpuszczenie, uważne słuchanie i wybory - niezależne od narracji i osądów umysłu, mechanizm spirali wyczerpania- to niektóre z tematów warsztatu uważności – kontynuuje Pani Agnieszka Trzyna.

- Wszyscy uczestnicy warsztatów wyrażali opinie, że tego typu zajęcia były bardzo pomocne i potrzebne, aby lepiej rozumieć siebie, swoje uczucia i naturę umysłu, przez co mogli lepiej sobie radzić ze stresem, natłokiem przykrych myśli i emocji, rozwija
umiejętności proaktywnej pracy nad zdrowiem i dobrostanem psychicznym. Myślę, że w 2022 roku będziemy kontynuować program oraz podjęte wcześniej działania profilaktyczne, jednak ich zakres będzie uwarunkowany sytuacją epidemiczną w naszym powiecie. Oczywiście o wszystkim będziemy Państwa informować na bieżąco. - informuje Alicja Synowska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group