Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 1056
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Co z rehabilitacją w Żarowie?

Czwartek, 23 października 2014, 10:36
Aktualizacja: 11:54
Autor: red.
Żarów: Co z rehabilitacją w Żarowie?
Fot. UM Żarów
Praktycznie z dnia na dzień żarowski szpital może otworzyć bezpłatną Poradnię Rehabilitacyjną dla mieszkańców. Wszystkie warunki wymagane przez Narodowy Fundusz Zdrowia zostały spełnione. Placówka jest przygotowana, ale na dziś nie posiada kontraktu na świadczenie takich bezpłatnych usług.

Po prawie dwóch latach wypełniania skomplikowanych procedur, trudnych negocjacji i dostosowywania obiektu do zalecanych wymagań szpital podjął konkretny ruch i złożył wniosek o ogłoszenie konkursu na tego typu świadczenia. Choć jest już o krok bliżej do uzyskania takiego kontraktu, dalsze losy rehabilitacji zależą teraz tylko od decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia. - Na obecnym etapie podjęte zostały przez szpital wszelkie możliwe kroki w staraniach o uzyskanie umowy na prowadzenie świadczeń fizjoterapeutycznych dla mieszkańców. Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny w Żarowie dysponuje bardzo dobrą kadrą medyczną, odpowiednim potencjałem diagnostycznym i bardzo dobrymi warunkami pobytu dla chorych - zaznacza Dorota Podwórna, ordynator żarowskiego szpitala.

O przywrócenie bezpłatnej rehabilitacji w Żarowie zabiegało bardzo wiele osób, w tym również zaangażowani mieszkańcy. Dzięki temu, szpital stoi teraz przed wielką szansą otrzymania umowy na świadczenie bezpłatnych usług rehabilitacyjnych. - Każdy, kto obiecał wspomóc działania burmistrza Leszka Michalaka w tej sprawie dotrzymał słowa. Obiekt został wyremontowany i już nic, prócz kontraktu nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić darmowe świadczenia dla naszych mieszkańców. Bardzo zależy mi na tym, dlatego proszę wszystkich, aby poparli naszą inicjatywę i wpisywali się na listę poparcia - mówi Helena Słowik, prezes Żarowskiego Stowarzyszenia "Edukacja".

Brak rehabilitacji w Żarowie to duży problem nie tylko dla starszych mieszkańców miasta, którzy na takie zabiegi zmuszeni są dojeżdżać do sąsiednich miejscowości. Coraz częściej z problemami rehabilitacyjnymi zgłaszają się do takich placówek również młodzi. - Pracownię w Żarowie stworzyliśmy głównie z myślą o pacjentach z terenu miasta i gminy, którzy obecnie nie mają dostępu do rehabilitacji ambulatoryjnej. Jest to niewątpliwie ważny problem społeczny, bowiem pacjent o często ograniczonej sprawności ruchowej, mimo posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego, musi przemieszczać się do innych miejscowości, aby uzyskać należne mu niezbędne, warte często kilka lub kilkanaście złotych świadczenie - przyznaje Grzegorz Kloc, dyrektor NZOZ Latawiec w Świdnicy.

Najważniejsza teraz jest decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia. - Wspólnie z burmistrzem Leszkiem Michalakiem i dyrektorem świdnickiego szpitala NZOZ "Latawiec" Grzegorzem Klocem zorganizowaliśmy spotkanie z dyrektorem Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu. Wierzę, że przekonamy naszymi argumentami zarząd NFZ-u, co pozwoli mieszkańcom, tu na miejscu w Żarowie korzystać z darmowych świadczeń zdrowotnych. O efektach będziemy Państwa na bieżąco informowali - dopowiada Izabela Katarzyna Mrzygłocka, poseł na Sejm RP.

Szpital w Żarowie dokonał adaptacji pomieszczeń pod potrzeby poradni fizjoterapii, wyposażając ją w nowoczesny sprzęt, pozwalający pacjentom na korzystanie z pełnego zakresu zabiegów. Remont szpitala pochłonął prawie 400 tysięcy złotych. - Najważniejszy był pierwszy krok. Remont, na który zdecydowali się wspólnie burmistrz Leszek Michalak i dyrektor szpitala w Świdnicy NZOZ "Latawiec" Grzegorz Kloc otworzył przed szpitalem w Żarowie ogromną szansę. W chwili obecnej żarowski szpital przygotowany jest do otworzenia Poradni Rehabilitacyjnej. Posiada wszystkie sale (fizykoterapia, kinezyterapia, sala masażu) i spełnia określone standardy. Jedynym decyzyjnym podmiotem w kwestii uruchomienia poradni jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Liczę na to, że tak duży wkład naszej gminy zostanie doceniony - podkreśla Mariusz Borowiec, przewodniczący Komisji Zdrowia Sportu i Pomocy Społecznej.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group