Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 950
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mokrzeszów: Cyfrowa szkoła w Mokrzeszowie

Środa, 3 lipca 2013, 11:42
Aktualizacja: 11:43
Autor: red.
Mokrzeszów: Cyfrowa szkoła w Mokrzeszowie
Fot. UG Świdnica
Wraz z końcem roku szkolnego Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie zakończyła realizacje pilotażowego „Rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno–komunikacyjnych – Cyfrowa szkoła", którego główny cel stanowiło rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno–komunikacyjnych (TIK) w edukacji.

W ramach tego projektu szkoła uzyskała dotację w wysokości 112 500 złotych (w tym 80% - dotacji celowej z budżetu państwa i 20% wkładu własnego organu prowadzącego).
W ramach programu szkoła zakupiła 20 notebooków dla uczniów i 5 dla nauczycieli, szafkę do przechowywania i bezpiecznego przemieszczania pomiędzy salami lekcyjnymi przenośnych komputerów dla uczniów z funkcją ładowania baterii, 3 tablice interaktywne wraz z projektorami krótkoogniskowymi, 2 projektory multimedialne, głośniki, 3 ekrany projekcyjne, 2 wizualizery, sieciowe urządzenie wielofunkcyjne, kontroler, router oraz 4 punkty dostępowe.

W szkole został powołany zespół TIK oraz e- koordynator, który szkolił i wspierał nauczycieli w wykonywaniu zadań.
Szkoła realizowała również projekt „Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach”, który uzupełniał program rządowy Cyfrowa Szkoła i miał na celu przygotowanie nauczycieli do zwiększenia efektywności nauczania swoich przedmiotów i uczenia się uczniów (w zakresie podstawy programowej) poprzez profesjonalny rozwój, współpracę z innymi nauczycielami, w tym w sieciach oraz samokształcenie.

Zgodnie z projektem nauczyciele uczestniczyli w 4 spotkaniach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu. W szkole zorganizowano 2 lekcje otwarte, napisano udostępniono 5 scenariuszy zajęć lekcyjnych z różnych przedmiotów z wykorzystaniem TIK w nauczaniu oraz 6 przykładów dobrych praktyk dla nauczycieli z międzyszkolnych sieci współpracy.
Przykłady wykorzystania narzędzi TIK, scenariusze zajęć oraz przykłady dobrych praktyk zostały również zamieszczone na stronie internetowej szkoły. W ramach projektu zostały również zrealizowane 2 projekty edukacyjne z wykorzystaniem narzędzi TIK.

Pierwszy projekt to projekt filmowy – „Sztuka oparta na scenariuszu dzieci utrzymana w żartobliwym tonie odsłaniająca kulisy życia szkolnego uczniów”. Pomysłodawcami i twórcami tego projektu byli uczniowie, którzy napisali scenariusz, wyreżyserowali i nagrali spektakl oraz dokonali obróbki filmu, nadając mu ostateczny kształt.

Drugi projekt to projekt ekologiczny – „Segregujemy śmieci”, którego celem było zachęcenie społeczności szkolnej do segregacji śmieci. W ramach projektu uczniowie sporządzili dokumentację zdjęciową stanu naszego najbliższego środowiska, zbadali postawy uczniów i dorosłych wobec środowiska za pomocą ankiety wykonanej w programie ankiety-online i dostępnej na stronie internetowej szkoły, sporządzili ulotkę informacyjną dla uczniów i rodziców, przeprowadzili doświadczenie i obliczenia na lekcjach matematyki, którego efekty przedstawili w formie animacji wykonanej za pomocą programu PhotoScape, wykonali komiks za pomocą narzędzi TIK ".Odpady i co dalej?". Podsumowali projekt wykonując prezentacje w programie Power Point oraz w aplikacji prezi, w których zostały przedstawione zasady segregacji śmieci oraz płynące z tego korzyści dla nas i otoczenia. Prace uczniów będące efektem obu projektów dostępne są na stronie internetowej szkoły (www.spmokrzeszow.szkolnastrona.pl)

Program wpłynął na rozwój kompetencji nauczycieli, którzy nabyli umiejętności pozwalające im na wykorzystanie nowych technologii i zasobów internetowych w procesie nauczania,. Dzięki stosowaniu TIK zmienili metody i techniki nauczania z podających na aktywizujące. W ocenie nauczycieli, u uczniów nastąpił wzrost motywacji i zaangażowania w proces uczenia się i rozwijania zainteresowań, podnieśli swoje kompetencje w zakresie posługiwania się TIK w uczeniu, mieli możliwość uczestniczyć w różnych formach pracy zespołowej z wykorzystaniem TIK co zainspirowało ich do aktywnego i kreatywnego zdobywania wiedzy.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group