Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 572
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

gmina Marcinowice: Czarna Woda wraca do koryta

Czwartek, 10 czerwca 2010, 9:02
Aktualizacja: 15:49
Autor: Karolina Osińska
gmina Marcinowice: Czarna Woda wraca do koryta
Most w Strzelcach.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
To była ciężka noc dla gminy Marcinowice. Woda jeszcze wczoraj zalała Wiry, Wirki, Zebrzydów i Chwałków, w nocy wylała w Szczepanowie. Nie udało się uratować Strzelc. Z urzędu gminy właśnie wyjeżdża komisja, która będzie szacować straty w infrastrukturze.

Już wiadomo, że straty będą ogromne, porównywalne do tych sprzed roku.

Wczoraj po dwugodzinnej ulewie już około godz. 14 zalane zostały pierwsze domu – w Wirkach. Potem było coraz gorzej. Woda spływała z lasów i pół podtapiając pola, gospodarstwa i drogi. Uprawy dodatkowo zniszczył grad. Rzeki zaczęły mocno wzbierać.

- Pola nie były w stanie odbierać tej wody – mówi młodszy brygadier Janusz Pączka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

O godz. 16.00 wójt Jerzy Guzik ogłosił na terenie gminy alarm przeciwpowodziowy. Wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ruszyły na pomoc mieszkańcom. Gmina wydała kilkanaście tysięcy worków, piasek i łopaty. Przez cały dzień i noc władze patrolowały teren gminy.

Wczoraj jeszcze mieszkańcy Strzelc mieli nadzieję, że tym razem Czarna Woda ich oszczędzi. Rok temu to ta miejscowość ucierpiała najbardziej. Po powodzi oczyszczono koryto rzeki na odcinku Szczepanów-Strzelce. W przyszłym tygodniu prace miały dalej ruszyć. Nie udało się jednak przechytrzyć żywiołu.

- W Zebrzydowie akcja przeciwpowodziowa trwała całą noc. Zalany został Szczepanów, a następnie Strzelce. Tu woda stała niestety najdłużej, do godziny czwartej nad ranem wzbierała – relacjonuje Jadwiga Ziarnowska, zastępca wójta i sekretarz Marcinowic.

Teraz Czarna Woda w Szczepanowie i Zebrzydowie wróciła do koryta, w Strzelcach wraca.

- Najgorszy moment minął - mówi Jadwiga Ziarnowska. Gmina wysłała w teren komisję do szacowania strat w infrastrukturze, powołana została też komisja, która oszacuje straty w płodach rolnych.

Mieszkańcy gminy Marcinowice pod koniec maja zarządzili zbiórkę dla powodzian z innych części kraju, w ubiegłym tygodniu zawieźli dary na Podkarpacie (o tym pisaliśmy tutaj). Teraz oni potrzebują pomocy.

- Z każdej pomocy mieszkańcy będą się cieszyli – mówi Jadwiga Ziarnowska.

Więcej na ten temat:
* relacja z gminy Marcinowice – środa, 9 czerwca,
* sytuacja powodziowa na Dolnym Śląsku i prognozy meteorologiczne – czwartek, 10 czerwca,
* sytuacja powodziowa w powiedzie świdnickim - czwartek, 10 czerwca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group