Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 958
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Dachy do remontu

Czwartek, 29 marca 2012, 10:19
Aktualizacja: 10:20
Autor: red
Gmina Żarów: Dachy do remontu
Fot. użyczone
Remont dachu kościoła w Zastrużu, remont dachu w Pożarzysku oraz prace zabezpieczające kamienny gotycki portal w kościele w Pożarzysku. Na te zadania żarowskie parafie otrzymały właśnie dotację z Urzędu Marszałkowskiego.

Łącznie do obu parafii trafi 160 tysięcy złotych. Potrzeby są jednak dużo większe. Gruntownego remontu dachu wymagają oba kościoły. Na remont dachu parafia w Bukowie, do której należy kościół, potrzebuje 234 tys. 600 złotych, z Urzędu Marszałkowskiego otrzymała kwotę 80 tysięcy złotych. Parafianie sami zebrali także na ten cel 58 tysięcy złotych. Podobnie w Zastużu. Tu na remont dachu potrzeba 276 tysięcy złotych, z Urzędu Marszałkowskiego parafia otrzymała jedynie 40 tysięcy złotych. Ale parafianie sami zebrali już 60 tysięcy złotych.

– To przykład kapitalnej współpracy mieszkańców, którzy zebrali pieniądze na ten cel oraz Urzędu Miejskiego, który pomógł w wypełnieniu wniosku. Osobiście spotkałem się w tej sprawie z trzema marszałkami oraz radnymi Sejmiku Dolnośląskiego Markiem Dyduchem i Julianem Golakiem, który obejrzał oba kościoły. To pokazuje, że wspólnie możemy zrobić o wiele więcej i że nasi mieszkańcy mogą na nas liczyć – mówi burmistrz Żarowa Leszek Michalak.

Do Urzędu Marszałkowskiego złożono trzy wnioski o dotacje z budżetu Sejmiku Wojewódzkiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru. Wnioskowana kwota dotacji na remonty w sumie wyniosła 463 tysiące złotych.
– To wyjątkowe i unikalne zabytki. Cieszymy się, więc z jednej strony, że dotację otrzymaliśmy, choć pieniędzy starczy jedyne na wykonanie 50 procent zaplanowanych prac, z drugiej strony mamy nadzieję, że to dopiero początek – twierdzi burmistrz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group