Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1029
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Debata o edukacji

Czwartek, 17 marca 2016, 8:41
Autor: opr.red.
Świebodzice: Debata o edukacji
Fot. www.swiebodzice.pl
W poniedziałek, 14 marca, odbyła się pierwsza z cyklu 16. wojewódzkich debat oświatowych o zmianach w systemie oświaty. Gospodarzem wrocławskiej debaty był Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, a jednym z panelistów referujących sytuację z punktu widzenia samorządów był Burmistrz Miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz.

W debacie wzięła udział Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, władze samorządowe z województwa dolnośląskiego, przedstawiciele środowisk oświatowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, reprezentanci oświatowych związków zawodowych oraz parlamentarzyści.

Burmistrz Bogdan Kożuchowicz był jednym z panelistów, dyskutujących na temat systemu finansowania oświaty. Rozważano, jakie modele powinny zafunkcjonować: czy powinna to być pełna subwencja, czy dotacja z budżetu państwa albo samodzielne finansowanie oświaty przez samorządy z dochodów własnych - podatków CIT, PIT.

- Jestem zwolennikiem pełnej subwencji, formuła dotacji nakłada na samorządy ogromną pracę administracyjną, wymaga także wkładu własnego - mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Najdalej idącym postulatem, jaki pojawił się w trakcie dyskusji, był pomysł by koszty związane z wynagrodzeniami ponosił budżet centralny, a pozostałe elementy obciążały samorządy. Jest to jednak postulat mający małe szanse realizacji, choć z punktu widzenia nas, samorządowców, najkorzystniejszy.

Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. To ogólnopolska debata o systemie oświaty, przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ma w niej wziąć udział 1840 ekspertów w 16 grupach tematycznych, w ramach 16 debat wojewódzkich z udziałem rodziców, uczniów i samorządowców. Zdaniem minister Anny Zalewskiej pomoże to w jak najszerszym gronie przedyskutować i zaplanować zmiany w systemie edukacji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group