Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 1012
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Warszawa: Debata publiczna: "Samorząd terytorialny dla Polski"

Czwartek, 16 kwietnia 2015, 13:29
Aktualizacja: 13:31
Autor: red.
Warszawa: Debata publiczna: "Samorząd terytorialny dla Polski"
Fot. użyczone
Inwestycje już nie wystarczą, bez dialogu z mieszkańcami nie da się rządzić polskimi miastami – to najkrótsze streszczenie debaty publicznej "Samorząd terytorialny dla Polski. Dokąd zmierzają polskie miasta – jak wykorzystały 25 lat samorządności?", która odbyła się 14 kwietnia w Kancelarii Prezydenta RP. Zaproszonych gości przywitał Sekretarz Stanu Olgierd Dziekoński.

Prezydenci miast – w tym również Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz analitycy i pracownicy naukowi. rozmawiali o tym, jak rozwijać miasta, jak działać wspólnie i co robić, aby mieszkańcom w miastach żyło się lepiej. Organizatorem konferencji była „Gazeta Wyborcza”, a wśród panelistów znaleźli się m.in.: Hanna Zdanowska - Prezydent Łodzi, Jacek Jaśkowiak - Prezydent Poznania, Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha, prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Piotr Uziębło z Uniwersytetu Gdańskiego.

Dyskusję podsumowywali Paweł Orłowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz Janusz Sepioł – Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP.

Uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami, związanymi z tematem „współrządzenia z mieszkańcami”. „Trzeba wyjść zza biurka i rozmawiać z ludźmi, otworzyć się na dialog społeczny. Prezydenci – debiutanci, do których i ja należę, czują wielką odpowiedzialność za jakość życia swoich mieszkańców i chcą z nimi na ten temat rozmawiać. Debaty i otwarte spotkania dla świdniczan na stałe goszczą w moim kalendarzu” – mówiła prezydent Beata Moskal – Słaniewska.

Zebrani mówili także o ożywieniu miast poprzemysłowych. Podczas dyskusji często zwracano uwagę na konieczność wzmocnienia tożsamości lokalnej. Każde miasto jest inne i ma inne potrzeby, a kluczem do sukcesu jest znalezienie własnej indywidualnej drogi, by przeprowadzana w miastach rewitalizacja przyniosła pozytywne zmiany.

Budowanie miast przyszłości – to ostatni temat debaty. Czy jesteśmy w stanie stworzyć przestrzenie dobrego życia i rozwoju w naszych miastach? Swoimi doświadczeniami w tej kwestii podzieliła się z zaproszonymi gośćmi Justyna Król - autorka projektu Konin 2050. Dialog i odwaga rządzących są podstawą do stworzenia realistycznych planów na przyszłość każdego z miast.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group