Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 992
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Diamentowe gody

Piątek, 17 maja 2013, 8:31
Autor: red.
Gmina Świdnica: Diamentowe gody
Fot. użyczone
Pięcioro dzieci, jedenaścioro wnucząt i sześcioro prawnucząt – to największy skarb Państwa Tyborowskich z Bukatowa. 15 maja otrzymali z rąk wójt gminy i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznane przez Prezydenta RP. W tym roku Jubilaci obchodzą 60. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego – Diamentowe Gody.

Pomimo, że ceremonia odbyła się w domu Jubilatów, małżonkowie odnowili swoją przysięgę małżeńską, tak jak ma to miejsce w Urzędzie Stanu Cywilnego. Nie obyło się bez wzruszeń, które można było dostrzec na twarzach Państwa Tyborowskich. - Patrząc na Was, jak po 60 latach odnowiliście przysięgę można było dostrzec dużo rodzinnej miłości – mówiła kierownik USC w Świdnicy.

W tej doniosłej atmosferze, diamentowej parze towarzyszyły dzieci i wnuki oraz przedstawiciele gminnego samorządu: Teresa Mazurek – wójt gminy Świdnica, Janusz Maruda - radny Rady Gminy Świdnica, Janusz Waligóra – rzecznik prasowy oraz Dorota Kruźlak - kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

- Kwiecień 1953 r. był tak słoneczny jak dzień, w którym otrzymujemy medale. Równie piękny był dzień naszego ślubu. Jechaliśmy wtedy bryczką – mówiła z sentymentem Pani Irena, wspominając minione lata.

Jak udało im się przeżyć razem aż 60 lat? – Ten okres minął nam jak jeden dzień. Trzeba umieć się dogadać – stwierdzili zgodnie małżonkowie. - Jak człowiek to potrafi, reszta sama przyjdzie. Obustronny szacunek i wzajemne zrozumienie taka jest recepta jubilatów na tak długie, szczęśliwe małżeństwo. A upływający czas najlepiej widzimy po naszych dzieciach, wnukach i prawnukach. Już niebawem nasza rodzina powiększy się o kolejnego członka rodziny – mówiła Pani Irena.

- Z ogromną radością zawsze uczestniczę w tych jubileuszach. Jesteście Państwo przykładem, że w dobie wielu przeciwności losu można zbudować trwały związek małżeński, jeżeli się chce to się da. W minionych latach byliśmy tak wychowani, że stare rzeczy się naprawa, Teraz jest tak, że się je wyrzuca, a na ich miejsce kupuje nowe. Podobnie jest z małżeństwem, aby przetrwało trudne chwile trzeba je naprawiać i dążyć do wzajemnego zrozumienia. Niech wzajemna miłość nadal wypełnia Wasze serca, a każdy następny dzień niech będzie wypełniony szacunkiem i zrozumieniem – wyznała wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Państwo Tyborowscy są mieszkańcami wsi Burkatów od 1945 roku. Jubilatom życzymy kolejnych pięknych chwil i dużo zdrowia.

Jak ubiegać się o Medal?

Odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich. Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców trzech gmin: Miasta Świdnicy, Gminy Świdnica i Gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni przedłożyć odpis aktu małżeństwa. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków. Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).

Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie zostały odznaczone medalami mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice.W trakcie uroczystości jubileuszowych organizowanych przez Urząd Stanu Cywilnego małżonkowie odnawiają przysięgę małżeńską, prezydent Świdnicy, wójt gminy Świdnica i wójt gminy Marcinowice wręczają swoim mieszkańcom nadane im odznaczenia oraz drobne upominki.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group