Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 748
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Dobkiewicz w Jaworzynie

Czwartek, 18 listopada 2021, 15:25
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Dobkiewicz w Jaworzynie
Fot. organizatorzy
Dziewczyny z Gross–Rosen. Przed nami spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz.

Ruth, Felice, Fela, Gerda, Alize, Halina – sześć młodych dziewczyn, które połączył jeden los. Wszystkie miały swoje marzenia, plany, ambicje… lecz trafiły tam, gdzie granica między człowieczeństwem a bestialstwem była bardzo cienka. Każda z nich przetrwała piekło Gross-Rosen. Każda z nich została bezdusznie pognana w Marszu Śmierci. Niestety – nie każda z nich przeżyła pochód w środku zimy. Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zapraszają na spotkanie z Agnieszką Dobkiewicz – autorką książek „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen” oraz „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła”.

Dziennikarka związana z Dolnym Śląskiem. Promuje historię regionu, a szczególnie tematykę byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którego historia jest ciągle niezbadana do końca, a ludzkie tragedie, do których tam doszło, niedopowiedziane.

Naziści skrupulatnie zacierali ślady po własnych zbrodniach. Niszczyli obozy koncentracyjne, palili dokumenty, zakopywali więźniarki w masowych grobach gdzieś na odludziu. Dlatego przeszłość dziewczyn z Gross-Rosen pokryta jest kurzem zapomnienia. Agnieszka Dobkiewicz – bazując na nielicznych dokumentach zachowanych do naszych czasów – stara się jednak odkryć bolesną prawdę o życiu Ruth, Felice, Feli, Gerdy, Alize oraz Haliny.

W 2020 roku napisała swoją pierwszą książkę „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen”, która zyskała status bestsellera i jest tłumaczona na język czeski.

Jej najnowsza książka „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła” to zbiory reportaży, które oparte są na zachowanych archiwach oraz relacjach ofiar i ich rodzin. Ukazuje losy młodych kobiet, a właściwie dziewczyn, które dostały się w tryby niemieckiego mechanizmu wyniszczania ludności z podbitych terenów. Pokazuje hart ducha i wolę przeżycia, dzięki któremu udało im się ocaleć z Marszy Śmierci, kiedy były gnane boso w kilkunastostopniowych mrozach w bezsensownych ewakuacjach. Ale pokazuje też dziewczyny, którym nie wystarczyło sił, które nie zdołały wypełnić danej sobie obietnicy i marzenia, że przeżyją i zjedzą słodkie… truskawki…

Spotkanie autorskie odbędzie się w czwartek 25 listopada w Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej w Jaworzynie Śląskiej przy ul. Wolności 23b. Początek wydarzenia jest zaplanowany na godzinę 17:00.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group