Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 580
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Dobre rady na odpady

Poniedziałek, 29 lipca 2013, 11:14
Aktualizacja: 11:17
Autor: red.
Gmina Strzegom: Dobre rady na odpady
Fot. UM Strzegom
W gminie Strzegom zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Strzegomiu obowiązuje tzw. dualny system zbiórki odpadów komunalnych. Oznacza to, że z odpadów zmieszanych, zbieranych dotychczas w jednym pojemniku, należy dodatkowo wysegregowywać już na poziomie gospodarstw domowych odpowiednio: odpady mokre i odpady suche, które trafiać powinny do dwóch oddzielnych pojemników.

Pamiętajmy także, że ZUK w Strzegomiu jako firma odbierająca odpady, nie chce wprowadzać wyłącznie jednego systemu. System dualny nie zastępuje segregowania odpadów na szkło, papier i tworzywa sztuczne. Oba systemy segregacji mogą i funkcjonują równorzędnie. Chodzi o to, by wydzielać możliwie jak najwięcej surowców, które można przetworzyć - dlatego należy i prosimy o to by wszędzie tam gdzie to jest możliwe i są dostępne odpowiednie pojemniki (z czasem ustawimy ich więcej), nadal dzielić domowe odpady na surowce w systemie czteropojemnikowym tj.

- makulatura,

- plastik,

- szkło,

- tzw. biodegradowalne,

a pozostałe odpady dzielić na zmieszane i suche.

Prosimy, aby zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości popełniane przy segregowaniu i wyrzucaniu odpadów, w szczególności na takie jak:

- Nie wrzucać zakrętek razem ze słoikami!

- Nie tłuc szkła przed wrzuceniem do pojemników!

- Kartony należy rozłożyć lub zgnieść,

- Papier należy wyprostować i złożyć

- Segregować baterie! W niektórych supermarketach (Intermarche) umieszczone są specjalne pojemniki na baterie, a w szkołach - specjalne pudełka.

- Przed wrzuceniem do pojemnika zgniatać odpady!
Butelki typu PET należy odkręcić, zgnieść, ponownie zakręcić i razem z zakrętką wrzucić do żółtego pojemnika.

- Starannie segregować szkło i do pojemnika zielonego nie wrzucać:
1. szkła okiennego
2. żarówek
3. lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych
4. reflektorów
5. izolatorów
6. szkła żaroodpornego
7. zużytego sprzętu AGD i RTV
8. odpadów, które powinny trafić do pojemnika z "Odpadami suchymi"

- Sprawdzać, czy razem z papierem nie wrzucamy do niebieskiego pojemnika żadnych innych elementów (np. metalowych zszywek czy spinaczy) ani zanieczyszczeń (np. kleje, pleśń).

- Przeterminowane i niepotrzebne lekarstwa wrzucać do oznaczonych pojemników, które znajdują się w aptekach bądź przywieźć do tzw. Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) na terenie ZUK w Strzegomiu.

- Do pojemników na odpady suche nie wrzucać:
a. odpadów z kuchni
b. obierek z warzyw i owoców
c. zużytych pieluch
d. skoszonej trawy, części roślin krzewów i drzew, co nader często zdarza się w ostatnim okresie. Zapychane są pojemniki na odpady zmieszane, te odpady winny znaleźć się na kompostownikach bądź w kontenerach brązowych lub workach do tego rodzaju odpadu.
e. opakowań i butelek po olejach i smarach przemysłowych
f. puszek i pojemników po farbach i lakierach
g. opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych

- Odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt AGD i RTV, meble itp. odbierane będą zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronach: www.strzegom.pl oraz www.zuk.strzegom.pl oraz już wkrótce w odpowiedniej ulotce wydanej przez ZUK w Strzegomiu Sp. z o. o. Można też osobiście dostarczyć do siedziby spółki od godz. 6.00 do godz. 20.00 w dni robocze i od godz. 7.00 do 15.00 w soboty.

- Zakład Usług Komunalnych w Strzegomiu Sp. z o.o. dla wszystkich tych, którzy zdecydują się na dodatkową segregację odpadów (szkło, makulatura, plastik), udostępni za darmo odpowiednie kolorystycznie worki.

(Zbigniew Rodak, prezes ZUK w Strzegomiu sp. z o. o.)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group