Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 480
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Dobromierz: Efektywna współpraca z Urzędem Pracy

Środa, 27 kwietnia 2016, 6:50
Autor: opr.red.
Dobromierz: Dobromierz: Efektywna współpraca z Urzędem Pracy
Fot. www.dobromierz.pl
Bezrobocie to obecnie jeden z największych problemów gospodarczych w Polsce, który dotyka również dużą liczbę rodzin zamieszkujących gminę.

Urząd Gminy Dobromierz stara się zmniejszyć skalę tego problemu. Oprócz przekazywania informacji dotyczących odbywających się giełd pracy, oferujących pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą, Gmina Dobromierz każdego roku aktywnie współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy, obejmując bezrobotnych różnymi formami aktywizacji.
Najczęściej są to roboty publiczne, prace społeczno-użyteczne, a także staże absolwenckie.

Roboty publiczne jest to zatrudnienie bezrobotnego w oparciu o umowę o pracę przy wykonywaniu prac organizowanych przez gminy oraz organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się problematyką: ochrony środowiska, kultury, oświaty, kultury fizycznej i turystyki, opieki zdrowotnej, bezrobocia oraz pomocy społecznej, a także spółki wodne i ich związki. Zatrudnienie w robotach publicznych nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy. Prace są finansowane lub dofinansowane ze środków samorządu terytorialnego, budżetu państwa, funduszy celowych, organizacji pozarządowych, spółek wodnych i ich związków. Na terenie gminy Dobromierz takie prace zostały uruchomione w tym roku w lutym dla pierwszej tury pięciu osób, w marcu dla kolejnych sześciu osób i w kwietniu dla jednej osoby.

Głównym celem prac społecznie użytecznych, oprócz zapewnienia osobom bezrobotnym możliwości uzyskania przynajmniej minimalnych dochodów jest również aktywizacja tych osób, ich zdyscyplinowanie oraz ograniczenie możliwości wykonywania przez nich pracy ,,na czarno”. Prace społecznie użyteczne w Gminie Dobromierz zostały uruchomione w połowie marca i będą trwały do końca listopada. Oprócz Urzędu Gminy, podmiotami w których zostały zorganizowane prace są również: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, Szkoła Podstawowa w Gniewkowie, Szkoła Podstawowa w Dobromierzu oraz Zespół Szkół w Roztoce. Prace odbywają się w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Z tego rodzaju aktywności zawodowej skorzystało 20 osób z terenu naszej gminy.

Prace społeczne to prace realizowane na rzecz użyteczności publicznej. W ramach tego rodzaju zatrudnienia porządkowane są przede wszystkim miejsca publiczne. Prace obejmują m.in. wykaszanie poboczy dróg gminnych, wykaszanie skwerów, sadzenie kwiatów na rabatach oraz prace porządkowe w jednostkach podległych Urzędu Gminy Dobromierz.

Zgodnie z wymogami, przed rozpoczęciem prac pracownicy zostali zapoznani z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pouczeni o konieczności przestrzegania ustalonego w miejscu wykonywania pracy porządku i dyscypliny. Zadaniami poprzedzającymi organizację prac społecznie-użytecznych oraz robót publicznych było również zaplanowanie obszaru prac, zabezpieczenie frontu prac oraz wyposażenie pracowników w niezbędny sprzęt.

Od początku roku w Urzędzie Gminy Dobromierz zrealizowane zostały także dwa staże absolwenckie. Stażyści odbywający staże absolwenckie w Urzędzie Gminy Dobromierz za pracę otrzymują stypendium w całości finansowane przez urząd pracy.

Aktywizacja zawodowa mieszkańców naszej gminy była możliwa dzięki współpracy jaką Wójt Gminy Jerzy Ulbin prowadzi z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy. Mamy nadzieję, że jej efekty pozytywnie wpływają na aktywność zawodową naszych mieszkańców i przyczyniają się do zmniejszenia poziomu bezrobocia w gminie Dobromierz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group