Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 947
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Dokument z 1903 roku w Kapsule Czasu

Poniedziałek, 31 października 2016, 13:56
Autor: red
Żarów: Dokument z 1903 roku w Kapsule Czasu
Fot. UM Żarów
W pracowni konserwatorskiej Archiwum Państwowego we Wrocławiu, w obecności pracowników Archiwum, radnych Rady Miejskiej i żarowskich historyków otwarta została kapsuła czasu znaleziona niedawno podczas remontu dachu zabytkowej kaplicy cmentarnej w Żarowie.

Znaleziony dokument pochodzi z 5 sierpnia 1903 roku i zawiera informacje o powstaniu i budowie cmentarza oraz zabytkowej kaplicy.
- To dla nas bardzo cenne znalezisko! Zgodnie z przepisami dokument pozostanie w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, a do nas trafi jego kserokopia oraz ponad stuletnia tuba, w której znajdowało się to znalezisko. Dokument zachowany jest w bardzo dobrym stanie i choć napisany jest w języku niemieckim, udało nam się rozszyfrować, że zawiera informacje o budowie zabytkowej kaplicy cmentarnej - mówi Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Murowaną z czerwonej cegły, neogotycką kaplicę na cmentarzu przy dzisiejszej ul. Armii Krajowej w Żarowie wybudowano prawdopodobnie w latach 1911 - 1913. Tegoroczny remont dachu odsłonił skrywaną przez lata tajemnicę. - Poznaliśmy zawartość tajemniczej tuby odnalezionej na dachu zabytkowej kaplicy, ale musimy jeszcze poczekać na jego dosłowne tłumaczenie. Nie mniej jednak i tak jest to dla nas cenne znalezisko - dopowiada burmistrz Leszek Michalak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group