Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 981
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Dotacje na renowację zabytków przyznane

Niedziela, 3 marca 2019, 13:53
Autor: red
Gmina Żarów: Dotacje na renowację zabytków przyznane
Fot. UM Żarów
Parafie z terenu gminy Żarów otrzymają dotacje z budżetu gminy Żarów na renowację zabytków wpisanych do rejestru zabytków. Żarowscy radni na sesji Rady Miejskiej w czwartek, 28 lutego poparli wniosek burmistrza Leszka Michalaka w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie gminy Żarów.

Dzięki dotacji dawne zabytki mają szansę odzyskać utracony blask. Wśród podmiotów, które otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe są nie tylko parafie z terenu gminy Żarów, ale także zabytkowy młyn w Siedlimowicach.

– W tym roku o dotację ubiegały się nie tylko podmioty kościelne. Przypomnę tylko, że każdy zabytkowy obiekt, który będzie odnawiany musi mieć założoną białą kartę zabytków. Na prace konserwatorskie zabytków przeznaczyliśmy z budżetu naszej gminy środki finansowe w wysokości 150 tysięcy złotych – mówi burmistrz Leszek Michalak.

Wszystkie wnioski podmiotów ubiegających się o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie zabytków oceniali członkowie specjalnej komisji w składzie: Sylwia Pawlik sekretarz gminy, Iwona Nieradka radna Rady Miejskiej, Przemysław Sikora kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Miejskiego w Żarowie, Sylwia Niedżwiecka inspektor ds. gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Żarowie oraz Joanna Kulik z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków-Delegatura w Wałbrzychu.

Radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

Dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie gminy Żarów otrzymają:

- Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Imbramowicach, na przeprowadzenie prac konserwatorskich prospektu organowego wraz z instrumentem muzycznym stanowiącego wyposażenie kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Imbramowicach w wysokości 24.500 zł

- Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wierzbnej na wykonanie niezbędnych badań geotechnicznych, ekspertyzy budowlanej posadowienia budynku kościoła oraz wykonania projektu budowlanego w celu przeprowadzenia remontu części romańskiej kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Wierzbnej w wysokości 39.768 zł

- Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mrowinach na przeprowadzenie prac konserwatorskich obrazu olejnego na płótnie autorstwa Johannesa Claessensa „Pokłon Trzech Króli” znajdującego się w Kaplicy Pałacowej kościoła parafialnego p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Zastrużu w wysokości 30.000 zł

- Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie na przeprowadzenie prac konserwatorskich ołtarza p.w. Św. Trójcy w kaplicy południowej kościoła p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bukowie w wysokości 44.010 zł

- Pan Witold Markiewicz na prace konserwatorskie dla drewnianych elementów maszyn do obróbki zboża z malowanymi oznaczeniami fabrycznymi młyna w Siedlimowicach w wysokości 8.064 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group