Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 550
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Droga, która zmieniła im życie

Wiadomości: Świdnica
Sobota, 18 grudnia 2010, 13:55
Aktualizacja: 19:11
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Projekt zrealizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy pod hasłem „Droga do aktywności” okazał się niezwykłą inicjatywą. Taką, która pomogła odmienić życie wielu osób. I to nie tylko tych, którzy brali w nim udział, ale i ich rodzin. – Mnie ten projekt odmienił życie, a to dlatego, że dzięki niemu mój syn tak bardzo się zmienił – powiedziała na wczorajszym podsumowaniu pani Halina.

Matce najciężej patrzeć, gdy dziecko uważa, że jest mało warte, gdy nie wierzy w siebie. „Droga do aktywności” sprawiła, że syn pani Haliny inaczej patrzy na siebie i na otaczający świat. Widzi, że może zrobić wiele.

- Można, jeżeli się czegoś chce, bo jeśli się nie chce, to nic się nie zrobi – powiedział inny uczestnik programu, Leszek. On pięć lat temu stracił dłoń. - Po prostu się załamałem – opowiadał wczoraj. Ale dzięki uczestnictwu w projekcie, odnalazł siebie i swoją drogę do aktywności.

Projekt obejmował kursy, wyjazdy, terapie i trening. Środki unijne na ten cel pozyskało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy (ponad 710 tys. zł, co stanowiło 70% kosztów, resztę dołożył powiat ze swojego budżetu). Osoby niepełnosprawne oraz pełnoletni wychowankowie rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych zdobyli dodatkowe umiejętności, które z powodzeniem wykorzystają w dalszym życiu.

- Udało nam się zorganizować wiele ciekawych wyjazdów dla uczestników projektu do Polanicy Zdrój na pięciodniową rehabilitację i do Szklarskiej Poręby, gdzie przez dwa weekendy grupy trenowały kompetencje i umiejętności społeczne – mówi Beata Galewska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdnicy.

Te wyjazdy były dla uczestników bardzo ważne. Pan Leszek mówi, że przez 42 lata swojego życia nigdzie nie wyjeżdżał, nigdy nie był w teatrze. Ten projekt to zmienił. - W Polanicy zobaczyłem, na czym polega współpraca pełnosprawnych z niepełnosprawnymi – mówił z kolei Wojciech, uczestnik warsztatów terapii zajęciowej w Mokrzeszowie.

Ale „Droga do aktywności” to nie tylko wycieczki i treningi. Uczestnicy przeszli kursy prawa jazdy, obsługi wózków widłowych, kursy komputerowe i nauki języka angielskiego oraz niemieckiego. Dla chętnych zorganizowano indywidualne terapie psychologiczne (jedną z nich przeprowadzono w języku migowym - dla niedosłyszącej dziewczynki). Uczestniczki miały dodatkowo okazję skorzystania z kursu wizażu i makijażu. Projekt trwał przez cały 2010 r., wzięło w nim udział w siedemdziesiąt osób, w tym czterdzieści pięć osób niepełnosprawnych i dwudziestu pięciu pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych.

- Projekt „Droga do aktywności” będzie z pewnością realizowany w przyszłym roku – obiecała Katarzyna Skrzypek z PCPR, kierownik projektu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Marcyś 18-12-2010 17:39
Kto to jest pani Halina?
~ 18-12-2010 17:43
z tekstu wyika, że matka uczestnika
~ 19-12-2010 10:09
ale o co wam chodzi? co was to interesuje? wazna jest inicjatywa, dziekujemy pani annie szywala za pomoc
~nie-pelnosprawni.pl 22-12-2010 17:56
właśnie, kim jest pani Halina
~nie-pelnosprawni.pl 22-12-2010 17:57
z tekstu trudno to wyczytać nie-pelnosprawni.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group