Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 988
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śwdnica/Wrocław: Druga budowa roku 2009 na Dolnym Śląsku – szybko, tanio i wiadukt jak piłka na plaży

Sobota, 2 października 2010, 8:11
Aktualizacja: 8:17
Autor: KO
Śwdnica/Wrocław: Druga budowa roku 2009 na Dolnym Śląsku – szybko, tanio i wiadukt jak piłka na plaży
Kiedyś...
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Świdnicka budowla – przebudowany wiadukt pieszo–jezdny przy al. Brzozowej – zajął II miejsce w kategorii budownictwa przemysłowego i inżynieryjnego w ósmej edycji konkursu Dolnośląska Budowa Roku organizowanego przez wrocławski oddział Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, pod patronatem marszałka województwa dolnośląskiego.

W konkursie oceniane są obiekty budowane i modernizowane. W finale znalazły się 23 inwestycje, które jurorzy oceniali w sześciu kategoriach.

– Druga nagroda w konkursie Dolnośląska Budowa Roku to dla nas spore wyróżnienie – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. - Konkurs jest dobrą promocją nowych inwestycji, ich projektantów i konstruktorów. Jak mówią sami organizatorzy statuetki iglicy przyznawane są za wybitne osiągnięcia dolnośląskiego budownictwa. Cieszę się, że Świdnica znalazła się w tym zacnym gronie.

Jurorzy podkreślali, że przebudowa wiaduktu w Świdnicy jest wyjątkowa z tego względu, że wykonano ją szybko i to taniej w porównaniu z podobnymi inwestycjami w innych miastach. Wiadukt kosztował ponad 1,5 mln zł, prace budowlane trwały pół roku. Ta budowla była prezentowana na międzynarodowej konferencji Transportation Research Board w Waszyngtonie. Wiadukt został wykonany w najnowocześniejszej technologii polegającej na budowie bez fundamentów przy wykorzystaniu właściwości zagęszczonego gruntu oraz powłoki stalowej. - Dzięki temu konstrukcja wiaduktu zachowuje się jak piłka zakopana w piasku na plaży – mówi obrazowo Jan Bernard Michalski, projektant wiaduktu. - Naciski z góry sprawiają, że piłka się wzmacnia, bo rozpręża się na boki. Tak też się dzieje z wiaduktem. Naszą technologią zainteresowali się naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.

Do nagrody nominowana była również inna inwestycja, zrealizowana przez Wrobis budowa hali produkcyjnej i magazynowej Invest-Park Development, w której ulokowano zakład Defalinet.

Grand Prix zdobyła inwestycja: remont, przebudowa i rozbudowa budynku Domu Towarowego Centrum Renoma we Wrocławiu. W kategorii, w której startował świdnicki wiadukt, zwyciężył budynek biurowo-usługowy Labor w Kobierzycach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group