Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 670
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żagań: Dwa dni mundurowych LO ze Strzegomia w jednostce pancernej

Czwartek, 30 kwietnia 2015, 13:20
Aktualizacja: 22:21
Autor: red.
Żagań: Dwa dni mundurowych LO ze Strzegomia w jednostce pancernej
Fot. Starostwo Powiatowe
W dniach 24–25 kwietnia licealiści z klasy mundurowej, na zaproszenie dowódcy płk Krzysztofa Prokopowicza, udali się do jednostki 34. Brygady Pancernej w Żaganiu. Powody wyjazdu były trzy: uroczystości związane z uczczeniem pamięci gen. broni Tadeusza Buka, święto jednostki połączone z prezentacją sprzętu wojskowego oraz piknik militarny z pancerniakami.

W piątek (24.04.2015r.) przedstawiciele klasy mundurowej strzegomskiego LO wzięli udział w uroczystościach 34. Brygady Pancernej z okazji 20-lecia powstania jednostki. W kościele garnizonowym mszę świętą odprawił kapelan brygady, ks. ppor. Krzysztof Ziobro. Następnie zaproszeni goście oraz żołnierze udali się pod pomnik gen. broni Tadeusza Buka. To już piąty raz uczczono pamięć, poległego w katastrofie smoleńskiej, dowódcy Wojsk Lądowych gen. Buka, byłego dowódcy 34BKPanc. Podczas uroczystości nie zabrakło najbliższej rodziny generała - córki Wandy oraz syna Mariusza. Punktualnie o godz. 10.00 sztafeta pamięci dotarła do celu i kpt. Tomasz Siemion złożył meldunek o wykonaniu zadania. Po powitaniu sztafety i zaproszonych gości przez dowódcę brygady pułkownika dypl. Krzysztofa Prokopowicza, głos zabrał gen. dyw. Mirosław Różański, który w imieniu Ministra Obrony Narodowej złożył serdeczne podziękowania jej uczestnikom oraz organizatorom. Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada pododdziałów, w której uczestniczyli również uczniowie klasy mundurowej LO oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy kompanii honorowej.

Natomiast w sobotę (25.04.2015 r.) klasa mundurowa na czele z płk Mariuszem Krzakiem oraz ppor. Erykiem Bendigiem uczestniczyła w drugim dniu uroczystości, która miała charakter pikniku militarnego. Tym razem głównymi atrakcjami były wystawione czołgi, pojazdy opancerzone oraz lekki sprzęt wojskowy. Dodatkową atrakcją było strzelanie z różnego rodzaju broni ASG oraz możliwość rozmowy z grupami rekonstrukcyjnymi z Niemiec.

Nie mogło również zabraknąć prawdziwej, wojskowej grochówki i bigosu. O godzinie 14:30 licealiści, pełni wrażeń, powrócili to Strzegomia .

(Daniel Fitas Kamil Przepłata)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group