Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 859
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dwa lata rządów Romana Szełemeja w Wałbrzychu

Czwartek, 30 maja 2013, 12:34
Aktualizacja: 12:38
Autor: PAW – walbrzyszek.com
Wałbrzych: Dwa lata rządów Romana Szełemeja w Wałbrzychu
Fot. PAW
Minęły właśnie dwa lata od czasu, kiedy stery nad Wałbrzychem objął Roman Szełemej. Prezydent Szełemej podsumował w obecności lokalnych mediów dwa lata swoich rządów.

- W październiku 2011 roku przedstawiłem stan miasta i zaprezentowałem również plan naprawy złej sytuacji – mówi Szełemej.Wiedziałem od początku, że musimy pracować szybko i skutecznie, bo oczekiwania wałbrzyszan były bardzo duże. Myślę, że około 80-90 procent moich zapowiedzi z października 2011 roku, udało się wykonać. Duża w tym zasługa moich współpracowników. Miasto, które było na ewidentnym zakręcie, zaczęło się rozwijać i idzie w dobrym kierunku

Grodzkość:

- Odzyskanie grodzkości przez Wałbrzych było najważniejszym zadaniem, jakie miałem do zrealizowania. Było wiele wątpliwości, czy ta zmiana nie wpłynie niekorzystnie na funkcjonowanie miasta, ale po pół roku od odzyskania grodzkości mogę śmiało powiedzieć, że ta zmiana przebiegła wzorowo. Miasto funkcjonuje należycie. Pytam, gdzie są ludzie, którzy krytykowali ten pomysł – przewodniczący rady powiatu poprzedniej kadencji i zarząd powiatu poprzedniej kadencji – mówi prezydent.

Drogi:

- Drogi w Wałbrzychu były w fatalnym stanie. Podjąłem od razu konkretne kroki, by tę sytuację systematycznie zmieniać na lepsze. Wystarczy tylko powiedzieć o remontach, które już wykonaliśmy oraz o tych, które są w trakcie remontu: Broniewskiego, Pługa, Gdańska, Uczniowska, Świdnicka, Wieniawskiego, Strzegomska, Kopernika, 11 Listopada, Sokołowskiego, Makuszyńskiego. Wkrótce rozpoczną się kolejne remonty: Wysockiego, Wrocławska, Armii Krajowej, Sikorskiego – wylicza Szełemej.

Komunikacja miejska:

- Kiedy przychodziłem do Ratusza, MPK postawiono w stan upadłości, po wałbrzyskich drogach jeździły stare autobusy, na każdym kroku spotykałem się ze skargami ze strony mieszkańców na złe funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Nie było wizji rozwoju. Teraz mamy najnowocześniejszy w Polsce tabor autobusów, zero skarg i nowoczesną komunikację, której zazdroszczą nam inne miasta – mówi prezydent.

Edukacja:

- W mieście były dwa żłobki. Ogólnie było wiele narzekań na brak odpowiedniej liczby miejsc w żłobkach. Wybudowaliśmy żłobek przy ulicy Kasztelańskiej oraz przy ulicy Niepodległości, a wkrótce uruchomiony zostanie żłobek przy Giserskiej. Tam opiekę znajdzie łącznie 175 dzieci – twierdzi Roman Szełemej.

Gospodarka mieszkaniowa:

- Sytuacja mieszkaniowa wałbrzyszan jest tragiczna. Sytuacja ta poprawia się dzięki podjętym przeze mnie i współpracowników działaniach, ale nadal mamy wiele do zrobienia. Oddaliśmy ostatnio 13 mieszkań przy ulicy Rolniczej, wkrótce oddamy 36 nowych mieszkań przy Drzymały, a w najbliższych miesiącach ruszy budowa nowych mieszkań przy Staszica, Wiejskiej i Jana Pawła II. Postanowiliśmy również, że stare budynki będziemy stopniowo wyburzać. Wytypowaliśmy około 120 budynków, które nie nadają się do remontu i należy je wyburzyć, bo zagrażają bezpieczeństwu ludzi, którzy w nich mieszkają i psują wizerunek miasta. Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wałbrzyszan to jedno z ważniejszych zadań, jakie przede mną stoi w najbliższych miesiącach – ocenia sytuację mieszkaniową prezydent.

Renowacja i modernizacja parków miejskich:

- Oblicze Parku Jana III Sobieskiego zmieniło się diametralnie. Poprawia się również wygląd parków na Sobięcinie, Rusinowie i na Skweru Sybiraków, bo toczą się tam prace związane z higieną i pielęgnacją drzew – mówi Szełemej.

Aqua Zdrój i Stara Kopalnia:

- To dwie inwestycje, które zastałem jako prezydent. Prace przy Aqua Zdroju od początku nie toczyły się zgodnie z przewidywaniami, ale na szczęście najgorsze mamy już za sobą, znany jest termin otwarcia kompleksu i mam nadzieję, że będzie on cieszył wałbrzyszan. Natomiast decyzja o budowie Starej Kopalni zapadła w 2007 roku. Zakończenie tej wielomilionowej, niedoszacowanej na początku inwestycji, jest planowane na koniec 2014 roku. Na inwestycje miejskie w tym roku zaplanowaliśmy w budżecie miasta 107 milionów złotych. Zadłużenie Gminy Wałbrzych wynosi 37 procent, a w porównaniu Wrocławia ponad 60 procent – wylicza prezydent.

Centrum Pulmonologiczne i Zamek Książ:

- Budowa Centrum leży mi na sercu i w grudniu 2013 roku to Centrum zostanie oddane do użytku. To nowoczesny ośrodek leczenia dla górników z Wałbrzycha i okolic. Tymczasem remont III piętra Zamku Książ był konieczny. Ponadto udało nam się odkupić Palmiarnię i teraz będziemy ją stopniowo modernizować – twierdzi Roman Szełemej.

Rewitalizacja Starego Miasta:

- Odremontowaliśmy Pasaż Okrężny, zmodernizowaliśmy plac Teatralny, Centrum Aktywności Lokalnej, wkrótce BWA będzie miało nową salę wystawową w centrum miasta, a czekają nas: modernizacja placu Magistrackiego i ulicy Rycerskiej. Rewitalizacja tego rejonu miasta to proces długofalowy. Chodzi nie tylko o rewitalizację infrastruktury. Zależy nam również na tym, by większość kluczowych instytucji kulturalnych w mieście znajdowało się w centrum. Musimy zdawać sobie sprawę, że handel w centrum dużych miast zanika. Wałbrzycha nie zaczną nagle odwiedzać miliony turystów, ale powinniśmy stworzyć wałbrzyszanom miejsca w centrum, gdzie będą mogli odpocząć, napić się kawy, pójść do filharmonii czy teatru – uważa prezydent.

Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników (GDK):

- Ta inwestycja warta 90 milionów złotych to nie tylko odbudowa pięknej architektury, która poprawi wizerunek Śródmieścia, ale także będzie to miejsce, gdzie będą mogły odbywać się imprezy kulturalne na dużą skalę. Chcemy zagospodarować również tereny wokół dawnego GDK-u i spowodować, żeby były to tereny atrakcyjne dla wałbrzyszan. O dofinansowanie na to zadanie będziemy się starali ze środków pozabudżetowych, bo zdaję sobie sprawę, że Wałbrzycha nie stać, by samodzielnie sfinansować to zadanie – mówi Szełemej.

Sportowy Wałbrzych:

- Dużą rolę przywiązuję do rozwoju sportu w Wałbrzychu, do budowy ścieżek rowerowych. Już 1 czerwca oddamy do użytku kolejną ścieżkę rowerową – na Podwalu. Już mamy w planach stworzenie kompleksu sportowego w dzielnicy Nowe Miasto. Jest tam piękna hala, a naszym zamierzeniem jest utworzenie w tym miejscu boisk i stadionu lekkoatletycznego. W tym roku skoncentrujemy się głównie na pracach projektowych i być może na robotach ziemnych – mówi z wiarą w głosie prezydent.

Aglomeracja Wałbrzyska:

- To pionierska inicjatywa, w której obecnie uczestniczy 16 gmin. Chodziło nam o zawiązanie współpracy z sąsiednimi samorządami. Wcześniej byliśmy kompletnie zdezorganizowani. Teraz będziemy wspólnie aplikować o środki na inwestycje.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group