Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 968
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dwaj policjanci z Wałbrzycha oskarżeni o pobicie ze skutkiem śmiertelnym

Wtorek, 16 grudnia 2014, 11:21
Aktualizacja: 12:35
Autor: red.
Wałbrzych: Dwaj policjanci z Wałbrzycha oskarżeni o pobicie ze skutkiem śmiertelnym
Fot. red.
15 grudnia prokurator przedstawił zarzut dwóm funkcjonariuszom Komisariatu V Policji w Wałbrzych w związku ze śmiercią 35–letniego mieszkańca wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień.

Do zdarzenia doszło 9 sierpnia 2013 roku.Policjanci usłyszeli zarzut przekroczenia uprawnień podczas wykonywania czynności służbowych z udziałem zatrzymanego Piotra G. na terenie komisariatu i jego pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Funkcjonariusze nie przyznali się do przedstawionego im zarzutu i odmówili złożenia wyjaśnień.

Wobec obu podejrzanych Prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach funkcjonariuszy policji.Śledztwo w tej sprawie początkowo było prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu, a następnie zostało przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy, z uwagi na wagę i zawiłość sprawy.

Ciało leżącego pokrzywdzonego zostało zauważone przez przechodniów pomiędzy godziną 20.00 a 21.00 9 sierpnia 2013 roku na ulicy Andersa w Wałbrzychu, około kilometra od siedziby Komisariatu. Wezwane na miejsce pogotowie ratunkowe podjęło reanimację, jednak nie zdołało przywrócić czynności życiowych pokrzywdzonego.

12 sierpnia 2013 roku matka pokrzywdzonego mężczyzny zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu, że do śmierci jej syna mogło dojść na skutego spowodowania u niego obrażeń ciała podczas pobytu w Komisariacie Policji, gdzie został przewieziony jako sprawca wykroczenia zakłócania porządku i spokoju publicznego.

13 sierpnia 2013 roku przeprowadzona została sekcja zwłok pokrzywdzonego. Wykazała ona, że pokrzywdzony doznał licznych obrażeń głowy i klatki piersiowej, w tym złamania dwóch żeber oraz pęknięcia śledziony, powodującego krwotok do jamy brzusznej, co skutkowało jego śmiercią.

Zgromadzone w sprawie dowody uzasadniły dostatecznie podejrzenie, że obrażenia ciała pokrzywdzonego nastąpiły w wyniku zastosowania wobec niego przemocy przez policjantów, którzy na terenie komisariatu wykonywali czynności z jego udziałem jako osobą zatrzymaną w związku z popełnionym wykroczeniem.

Za udział w pobiciu, którego następstwem jest śmierć człowieka, grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group