Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 892
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Dzień Bezpiecznego Internetu w Krzyżowej

Czwartek, 7 lutego 2019, 11:55
Autor: red
Krzyżowa: Dzień Bezpiecznego Internetu w Krzyżowej
Fot. użyczone
5 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Fundacja „Krzyżowa" wzięła aktywny udział w tej inicjatywie i wspólnie z młodzieżą z Polski i Niemiec zorganizowała specjalne warsztaty.

Cyfryzacja społeczeństwa postępuje w bardzo szybkim tempie, a media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę w życiu młodych ludzi. Krzyżowa to miejsce, do którego co roku, w ramach różnych projektów, przyjeżdżają tysiące uczestników z różnych krajów. Łatwo jest więc zaobserwować, że korzystanie z oferty mediów społecznościowych ma ogromne znaczenie w codziennym życiu młodzieży. Kontynuowanie kontaktu w wirtualnym świecie jest naturalną konsekwencją znajomości zawartych podczas wymian i spotkań. Zjawisko to jest wszechobecne i wspólne dla młodzieży - bez względu na kraj pochodzenia.

Media społecznościowe to jednak nie tylko pozytywne i bezpieczne działania. To również zagrożenia i zjawiska negatywne, takie jak hejt.

Krzyżowa, to przestrzeń, gdzie wielką wartością jest dialog, a historyczna narracja tego miejsca wiąże się ściśle z pojęciami: odwaga, przyszłość i pamięć. Dlatego właśnie, 5 lutego, w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Fundacji „Krzyżowa" odbyły się warsztaty, w których wzięła młodzież uczestnicząca w polsko-niemieckiej wymianie szkolnej. Uczestnicy zadali sobie pytanie jak być odważnym i właściwie reagować na niebezpieczne i niewłaściwe zachowania w Internecie.

Na początku młodzi ludzie zastanawiali się, jakich mediów używają w codziennym życiu i w jakim celu z nich korzystają. Podczas drugiego etapu uczestnicy wymieniali się nawzajem swoimi spostrzeżeniami. Po procesie uświadamiania sobie wyzwań w przestrzeni wirtualnej, grupa zajęła się odpowiedzią na pytanie, jak powinien wyglądać bezpieczny internet. Młodzież zakończyła dzień kreatywnym „happeningiem", podczas którego zostawiła swoje osobiste przesłanie związane z Dniem Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Więcej informacji: www.saferinternet.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group