Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 987
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dzień energii odnawialnej

Niedziela, 2 grudnia 2012, 0:21
Aktualizacja: 0:22
Autor: red.
Świdnica: Dzień energii odnawialnej
Fot. użyczone
Edukacja oraz pogłębienie wiedzy o współczesnych metodach wykorzystania energii odnawialnej było tematem konferencji Dzień Energii Odnawialnej, współfinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach projektu „W zgodzie z naturą – styl życia i sposób działania”. Organizatorem spotkania, które odbyło się w Świdnicy był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Zaproszeni goście odpowiadali m.in. na pytania dotyczące metod pozyskiwania biopaliw i możliwości zastąpienia konwencjonalnej energii jej alternatywnymi odpowiednikami.

Już w najbliższej przyszłości Polska musi sprostać wymogom Unii Europejskiej dotyczącym ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Udział energii odnawialnej w najbliższych latach powinien sięgnąć około 20% jej całkowitej produkcji. Alternatywnych źródeł nie trzeba daleko szukać, do zasilania może zostać użyta energia słońca, wiatru, wody i pochodząca z roślin.

Co to jest biomasa? - To substancje stałe, ciekłe, pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego, a więc wszystko, co zawiera określoną postać z materii organicznej – wyjaśniał profesor Józef Szlachta z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Do ograniczenia emisji dwutlenku węgla przyczynić może się również biopaliwo, które jak tłumaczył doktor Adam Luberański z Uniwersytetu Przyrodniczego, było znane już w XIX wieku.

W Polsce dużą popularnością cieszy się energia geotermalna. - Na chwilę obecną nie jest to tani sposób pozyskiwania energii. W niedalekiej przyszłości jednak możemy mieć energię grzewczą dokładnie za zero złotych - mówił przedstawiciel jednej z firm prezentujących swoją ofertę podczas konferencji.

- W niektórych miejscach Polski pojawiają się również elektrownie wiatrowe. By mogły powstać trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych - mówił profesor Leszek Romański – teren, natężenie wiatru i przede wszystkim świadomość społeczną, która niestety jest niska. Odnawialnymi źródłami energii interesują się firmy, instytucje, samorządy, a także klienci indywidualni. Wciąż jednak przystosowywane jest do nich polskie prawo oraz istnieje mocne lobby ze strony konsorcjów naftowych i energetycznych. Taka alternatywa może okazać się jednak tańsza, wydajniejsza oraz bardziej przyjazna dla środowiska.

(DODR we Wrocławiu)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group