Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 889
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Dzień Sołtysa w gminie Świdnica

Środa, 13 marca 2019, 9:26
Autor: red
Gmina Świdnica: Dzień Sołtysa w gminie Świdnica
Fot. Gmina Świdnica
Gmina Świdnica jest czwartą pod względem powierzchni gminą w woj. dolnośląskim. Może poszczycić się także największą liczbą włodarzy wsi w powiecie świdnickim. 11 marca, z okazji ogólnopolskiego Dnia Sołtysa życzenia płynęły do 33 pań i panów sołtysów w gminie Świdnica.

Oficjalna część obchodów Dnia Sołtysa odbyła się w sali narad Urzędu Gminy Świdnica, gdzie życzenia sołtysom składały: wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wraz z przewodniczącą ca Rady Gminy Świdnica Reginą Adamską.

Wszyscy podkreślali ogromną rolę pracy na rzecz sołectw i niezwykłą rolę kontaktu z mieszkańcami.
- Na co dzień zajmujecie się Państwo sprawami lokalnych społeczności, starając się rozwiązywać problemy i mobilizować do działania. Niech nigdy nie zabranie wytrwałości , pomysłów na nowe wyzwania oraz inicjatyw integrujących lokalne społeczności. Życzę państwu wielu zawodowych i osobistych sukcesów, które pozwolą cieszyć się ze sprawowania funkcji Sołtysa – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek

Uroczysta narada sołtysów była doskonałą okazją do podsumowania wyborów na sołtysów i członków rad sołeckich sołectw gminy Świdnica na kadencję 2019-2023. Wybory na terenie 33 sołectw odbywały się w dniach od 7.02.2019 do 28.02.2019 r.

Zmiany nastąpiły w 11 sołectwach na 33, tj. w sołectwie: Pogorzała, Wilków, Bojanice, Miłochów, Boleścin, Krzyżowa, Mokrzeszów, Lubachów, Bystrzyca Dolna, Burkatów, Lutomia Górna

Najwyższą frekwencję wyborczą odnotowano w Pankowie (34%), Sulisławicach (34%) oraz w Niegoszowie (33%) i Pogorzale (33%). Najniższą w Wilkowie (8%), w Słotwinie (8%), Lutomi Dolnej (9%), Jagodniku (9%), Lutomi Górnej (9%).

Na 33 sołtysów, 18 to panie, a 15 to panowie.

W 3 sołectwach odnotowano także 100% ważnych głosów oddanych na kandydatów. W tym gronie znalazły sie:

pani Danuta Sawczuk, sołtys sołectwa Krzczonów - na 51 głosujących otrzymała 51 głosów ważnych,
pani Barbara Podlaszek, sołtys sołectwa Sulisławice - na 30 głosujących otrzymała 30 głosów ważnych,
pani Patrycja Krekora, sołtys sołectwa Wiśniowa - na 28 głosujących otrzymała 28 głosów ważnych.

Najliczniejsze rady sołeckie są w 12 na 33 sołectwa, tj. w Pszennie, Bojanicach, Pankowie, Bystrzycy Górnej, Lutomi Dolnej, Gogołowie, Witoszowie Dolnym, Grodziszczu, Bystrzycy Dolnej, Komorowie, Słotwinie, Burkatowie - po 11 osób.

Najstarszym Sołtysem pod względem wieku i stażu jest pan Fabian Bartoszewicz – sołtys sołectwa Witoszów Dolny. Najmłodszym sołtysem jest pan Adam Prask – sołtys sołectwa Burkatów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group