Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 891
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dzień Zaduszny – dziś kuria nieczynna

Wtorek, 2 listopada 2010, 9:07
Aktualizacja: 9:10
Autor: KO
Świdnica: Dzień Zaduszny – dziś kuria nieczynna
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dziś, w Dzień Zaduszny, Świdnicka Kuria Biskupia jest nieczynna. Dzisiejszy dzień w kościele katolickim poświęcony jest modlitwom za osoby zmarłe, oczekujące na ostateczne pojednanie się z Bogiem. Tradycja obchodów Dnia Zadusznego sięga czasów biblijnych.

Zaduszki to współczesny odpowiednik pogańskiego święta Dziadów. Słowianie odprawiali Dziady za dusze, które z różnych przyczyn nie mogły odnaleźć drogi do nieba. Chrześcijanie w dawnych czasach poprzez modlitwy i jałmużny dla ubogich starali się nieść pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu. Tradycję tę kontynuowano do XX wieku w formie rozdawnictwa chleba ubogim przed kościołami i cmentarzami. Do dzisiaj przetrwał zwyczaj nawiedzania dzień po Wszystkich Świętych grobów, zapalania lampek i świec. Jednak ponieważ w Polsce tylko 1 listopada jest ustawowo dniem wolnym od pracy, większość ludzi groby bliskich odwiedza właśnie we Wszystkich Świętych.

Dawne zwyczaje jednak przetrwały w szczątkowej formie. Na przykład tradycja palenia zniczy na grobach wywodzi się z dawnego pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach. Przed wiekami wierzono, że ognie ogrzeją błąkające się po ziemi dusze. Dziś znicze palimy symbolicznie.

Fotorelacja ze świdnickich nekropolii – z dnia Wszystkich Świętych – tutaj. O cmentarzach wojennych pisaliśmy: tutaj.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group