Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 931
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dziewięciopiętrowa wieża ratuszowa dziś startuje

Wtorek, 8 czerwca 2010, 4:43
Aktualizacja: 4:45
Autor: KO
Świdnica: Dziewięciopiętrowa wieża ratuszowa dziś startuje
Fot. Wiktor Bąkiewicz, Wizualizacja: Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji Walas
Będzie miała 57,66 metrów wysokości, zegar ze szklaną tarczą, przez którą można będzie podziwiać panoramę miasta, a na dachu szpic z kulą. Winda powiezie nas do ósmego piętra, dalej – na taras widokowy na piętrze dziewiątym trzeba będzie wspiąć się po schodkach. Każdy mieszkaniec Świdnicy będzie mógł raz bezpłatnie wjechać na wieżę, podczas kolejnego zwiedzania trzeba będzie już wykupić bilet. Dziś rusza odbudowa zawalonej 43 lata temu wieży ratuszowej.

Już jesienią wieża powinna stać już w stanie surowym. Pierwsi zwiedzający według planów wjadą na górę w połowie przyszłego roku. Wejdą do niej przez częściowo przeszklony pawilon. Odnowiona zostanie nawet posadzka przed pawilonem, wewnątrz bloku śródrynkowego. Na parterze budynku powstaną publiczne toalety, na I piętrze hol ekspozycyjny i dodatkowe wejście do teatru oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa, a z II poziomu będzie się wchodziło na wieżę.

Windy zawiozą turystów na zamknięty taras widokowy na poziomie VIII. Poziom ostatni – IX – to otwarty taras widokowy, do którego będzie można się dostać po schodach.

Turyści z wieży będą schodzić również po schodach, a w drodze powrotnej na każdej z poszczególnych kondygnacji (III-VII) będą mogli podziwiać ekspozycje na temat historii wieży, jej pozostałości m. in. zniszczonego mechanizmu zegara i dzwonów zegarowych, które kiedyś wisiały na wieży ratuszowej, a obecnie są w zbiorach Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Szczyt wieży zwieńczy kula, w której zgodnie z tradycją zostaną umieszczone wartościowe dla historii miasta i jego dzisiejszego wizerunku przedmioty.

W nowy wieża będzie widoczna dzięki systemowi iluminacji, przygotowanemu we współpracy z firmą Philips Lighting Polska. Będzie tu działał także nowoczesny system rzutników, który np. w okresie Bożego Narodzenia będzie wyświetlał na kamieniczkach obrazy śnieżyczek.

Wieża będzie miała 674 m2 powierzchni użytkowej, stanie na czternastometrowych palach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group