Poniedziałek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 540
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziewięciopiętrowa wieża ratuszowa dziś startuje

Wiadomości: Świdnica
Wtorek, 8 czerwca 2010, 4:43
Aktualizacja: 4:45
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz, Wizualizacja: Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji Walas
Będzie miała 57,66 metrów wysokości, zegar ze szklaną tarczą, przez którą można będzie podziwiać panoramę miasta, a na dachu szpic z kulą. Winda powiezie nas do ósmego piętra, dalej – na taras widokowy na piętrze dziewiątym trzeba będzie wspiąć się po schodkach. Każdy mieszkaniec Świdnicy będzie mógł raz bezpłatnie wjechać na wieżę, podczas kolejnego zwiedzania trzeba będzie już wykupić bilet. Dziś rusza odbudowa zawalonej 43 lata temu wieży ratuszowej.

Już jesienią wieża powinna stać już w stanie surowym. Pierwsi zwiedzający według planów wjadą na górę w połowie przyszłego roku. Wejdą do niej przez częściowo przeszklony pawilon. Odnowiona zostanie nawet posadzka przed pawilonem, wewnątrz bloku śródrynkowego. Na parterze budynku powstaną publiczne toalety, na I piętrze hol ekspozycyjny i dodatkowe wejście do teatru oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa, a z II poziomu będzie się wchodziło na wieżę.

Windy zawiozą turystów na zamknięty taras widokowy na poziomie VIII. Poziom ostatni – IX – to otwarty taras widokowy, do którego będzie można się dostać po schodach.

Turyści z wieży będą schodzić również po schodach, a w drodze powrotnej na każdej z poszczególnych kondygnacji (III-VII) będą mogli podziwiać ekspozycje na temat historii wieży, jej pozostałości m. in. zniszczonego mechanizmu zegara i dzwonów zegarowych, które kiedyś wisiały na wieży ratuszowej, a obecnie są w zbiorach Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Szczyt wieży zwieńczy kula, w której zgodnie z tradycją zostaną umieszczone wartościowe dla historii miasta i jego dzisiejszego wizerunku przedmioty.

W nowy wieża będzie widoczna dzięki systemowi iluminacji, przygotowanemu we współpracy z firmą Philips Lighting Polska. Będzie tu działał także nowoczesny system rzutników, który np. w okresie Bożego Narodzenia będzie wyświetlał na kamieniczkach obrazy śnieżyczek.

Wieża będzie miała 674 m2 powierzchni użytkowej, stanie na czternastometrowych palach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Faffik 8-06-2010 8:05
Pamiętacie taką skrzyneczkę w rynku do której wrzucało się pieniądze nqa odbudowę wieży ? Były też cegiełki sprzedawane w muzeum. Ciekawe co się z tą kasą stało ?
~ 8-06-2010 10:47
Ja pamiętam, sam wrzuciłem 10 zł :)
~Ktosik 8-06-2010 12:11
Kasę "zjadła" inflacja i reformy L.B.
~ 8-06-2010 17:40
cieszymy sie razem z mieszkancami rynku oraz sprzedawcami z okolicznych sklepow !!:) napewno ta inwestycja pomoze im zarowno w zyciu jak i w handlu
~krzyś 8-06-2010 19:01
pare lat temu wyslalem mejla do UM z pytaniem co sie stalo z kasa, Rafal Bednarz, owczesny rzecznik prasowy stwierdzil, ze z calej tej zbieraniny kasy, po denominacji zostalo ledwie pare groszy na lizaka,ale pracuja nad tym by odbudowac wieze - widac udalo sie Murdzkowi. Gratulacje Panie Prezydencie!
~deVRIES 8-06-2010 20:11
Wieża jest mieszkańców miasta, a nie mieszkańców rynku i sprzedawców okolicznych sklepów, więc niech mieszkańcy rynku zajmą się lepiej sprzątaniem kup piesków, które wyprowadzają na wieczorny spacer, a sprzedawcy podpiszą umowy na wywóz śmieci.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group