Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 668
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Grodziszcze: Ekologiczny ogród

Sobota, 12 czerwca 2021, 9:27
Autor: red
Grodziszcze: Ekologiczny ogród
Fot. Gmina Świdnica
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grodziszczu od maja bieżącego roku uczestniczą w zajęciach realizowanych w ramach projektu Fundacji Krzyżowa “Żywność – z tradycją w przyszłość”.

Warsztaty odbywają się, m.in. w ekologicznym permakulturowym* ogrodzie edukacyjnym, w którym dzieci w roli ogrodników uczą się, jak można współpracować z naturą przy uprawie roślin, obserwują przyrodę, eksperymentują, by wyrobić w sobie nawyki racjonalnego gospodarowania zasobami środowiska, w tym wyprodukowaną żywnością.

W ogrodzie oprócz zielnika, warzywniaka powstał malowniczy zakątek pod dębami, który ma służyć wytchnieniu i pełnić funkcję zielonej klasy- miejsca do omawiania zagadnień teoretycznych. Planowane są również zajęcia na temat domowych sposobów konserwowania produktów oraz warsztaty kulinarne propagujące zasadę zero waste, co wydaje się szczególnie istotnych zagadnieniem etycznym w dzisiejszej rzeczywistości, kiedy na świecie marnuje się 1/3 wyprodukowanej żywności.

Tematyka warsztatów zaprojektowana została w nawiązaniu do pór roku:

WIOSNA: Różnorodność biologiczna, regionalność

LATO: Zmiany klimatyczne, niedobór wody, metody zapobiegnia

JESIEŃ: Sezonowość żywności, radzenie sobie z jej obfitością i niedoborem

ZIMA: Globalne współzależności i niezależność żywnościowa

Zaplanowane niemal na rok spotkania dadzą uczniom okazję do obcowania z naturą w cyklu rocznym i pomogą zrozumieć, dlaczego produkcja żywności w sposób zrównoważony jest ważnym elementem w przezwyciężeniu kryzysu ekologicznego.

Ponieważ sytuacja epidemiczna stabilizuje się, od połowy czerwca działania zostaną poszerzone o aspekt międzypokoleniowy: uczniów wspierać będą Wolontariusze Trzeciego Wieku- Seniorzy będą towarzyszyli dzieciom w zajęciach, pomagali w razie potrzeby i dzielili się swoim doświadczeniem.

Aktualne informacje o działaniach „okołoogrodowych” znajdują się na stronie internetowej szkoły oraz na stronie www.krzyzowa.org.pl

*Permakultura – gałąź inżynierii ekologicznej tworząca samoregulujące się systemy rolnicze na wzór ekosystemów naturalnych, przy jednoczesnym zapewnieniu obfitości produktów roślinnych niezbędnych do zaspokajania lokalnych potrzeb

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group