Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 966
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Eksperymentujemy! O zdrowiu wszystko wiemy

Poniedziałek, 13 stycznia 2014, 8:09
Aktualizacja: 10:01
Autor: red.
Świdnica: Eksperymentujemy! O zdrowiu wszystko wiemy
Fot. użyczone
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy kontynuują udział w Programie „Śniadanie daje moc”. Klasa IIb i IIIa wzięła udział w interesującym eksperymencie.

Na początku uczniowie ustalili, że nasze kości i skorupki jajek zbudowane są z wapnia. Potem na czterech połówkach skorupek układaliśmy książki i piórniki. Skorupki, zanim pękły, utrzymały ciężar 16 podręczników i 4 dużych piórników. Każde
z dzieci wzięło do rąk ułożone w stos podręczniki i piórniki. Wszyscy byli zaskoczeniem jego ciężarem. Wiemy już, jak wielkie obciążenie dźwiga każdego dnia nasze ciało i jak wytrzymałe muszą być nasze kości.

Następnie sprawdziliśmy, jak zachowuje się skorupka jajka poddana wpływowi octu, kwasku cytrynowego i uwaga! Coca Coli. Początkowo na wszystkich skorupkach pojawiły się bąbelki, a następnie pod ich wpływem skorupki zaczęły unosić się do góry. Po czterech dniach skorupki częściowo rozpuściły się, a ich pozostałości stały się bardzo miękkie.

Co ciekawe, skorupki zanurzone w Coca Coli pokryły się brunatnym, gęstym osadem. Zaczęliśmy się zastanawiać, co dzieje się z naszymi kośćmi i przewodem pokarmowym, gdy pijemy zbyt dużo kolorowych, gazowanych napojów. Przecież chemiczne barwniki, słodziki i konserwanty nie są obojętne dla naszego organizmu.

Doskonale wiemy o tym, że ubytki wapnia w naszych kościach możemy uzupełniać nabiałem. Z piramidy zdrowego żywienia pamiętamy, że jest to biały i żółty ser, mleko, jajka, kefiry i jogurty. Każdy znajdzie dla siebie coś smacznego i zdrowego.

Przypomnieliśmy też sobie o tym, że codziennie należy zjeść śniadanie w domu i przynieść drugie do szkoły. Uświadomił nam to fruwający po klasie balonik- żołądek.

Dzieci eksperymentowały ze swoimi wychowawczyniami: Anną Ambroszkiewicz i Joanną Andrzejewską.

(SP 6)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group