Środa, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 574
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Elektroniczny dziennik już działa

Wiadomości: Pszenno
Piątek, 20 września 2013, 14:35
Aktualizacja: 14:40
Autor: red.
Fot. użyczone
Nie wymaga instalacji żadnego nowego oprogramowania, wystarczy komputer z dostępem do internetu. Elektroniczny dziennik w Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie od nowego roku szkolnego zastąpił papierową jego wersję. Placówka w Pszennie jest jedną z pierwszych w regionie świdnickim, która stosuje od 3 tygodni tylko 1 dziennik, elektroniczny.

Do użycia dziennika elektronicznego wystarczy komputer z dostępem do internetu. Nauczyciele mogą korzystać z dziennika podczas zajęć i w domu, a rodzice z pracy. Na podstawie indywidualnie przydzielonego loginu i hasła rodzice mogą sprawdzać oceny swoich dzieci, ich frekwencję w szkole, plan zajęć, sprawdzianów i zajęć domowych. - Prowadzona jest także korespondencja pomiędzy nauczycielami a rodzicami za pośrednictwem takiego właśnie dziennika. Jest to duża wygoda dla wszystkich. Natomiast nie odstąpiliśmy od typowych spotkań z rodzicami i opiekunami uczniów. Koszt takiego rozwiązania to kwota 24 zł. na rok. Jeżeli ktoś z rodziców nie posiada komputera, a zgłosi się do gimnazjum – może otrzymać bezpłatnie komputerowy wydruk z wynikami ocen swoich podopiecznych. Nad całością bezpieczeństwa systemu czuwa firma LIBRUS. – mówi dyrektor gimnazjum Zbigniew Janus.

Aby prowadzić taką formę ewidencji ocen, placówka w Pszennie przygotowywała się kilka lat. W ostatnim okresie prowadzone były zarówno dzienniki w formie papierowej oraz elektronicznej. - Od tego nowego roku szkolnego 2013/2014, na podstawie m.in. otrzymanej zgody od organu prowadzącego Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie prowadzi tylko dziennik elektroniczny. W przypadku szkół gimnazjalnych na takie rozwiązanie w powiecie świdnickim zdecydowało się niewiele placówek. W naszej ocenie jesteśmy prekursorami takiego rozwiązania – dodaje dyrektor Zbigniew Janus.

e-Dziennik Librus to nowoczesny system usprawniający pracę placówki oświatowej w zakresie prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania oraz zarządzania danymi ucznia. Zapewnia on kompleksowe spełnianie wymogów najważniejszych aktów dotyczących systemu oświaty oraz ochrony danych osobowych. Gwarantuje pełne wsparcie dla realizacji zadań edukacyjnych i administracyjnych stawianych przed dyrektorami oraz nauczycielami. Narzędzie to zapewnia zarówno szkole, jak i Rodzicom bieżącą kontrolę frekwencji i postępów w nauce ucznia, a dyrektorowi placówki stały monitoring pracy rady pedagogicznej.

Jakie są korzyści takiego rozwiązania:
- poprawa frekwencji uczniów w szkole – natychmiastowe przesłanie informacji o nieobecności dziecka do rodzica;
- poprawa wyników nauczania dzięki stałemu monitorowaniu postępów w nauce;
- skuteczne przeciwdziałanie problemom wychowawczym poprzez stałą współpracę nauczycieli z rodzicami;
- zwiększenie zaangażowania rodziców w planowanie i realizację zadań szkoły;
- poprawa systematyczności pracy nauczycieli;
- oszczędność czasu dyrektora i nauczycieli dzięki automatycznemu generowaniu zestawień oraz statystyk frekwencji i postępów w nauce, wymaganych w dokumentacji szkolnej;
- ograniczenie biurokracji w szkole i możliwość efektywniejszego wykorzystywania danych;
- dostosowanie poziomu informatyzacji szkoły do standardów europejskich;
- wyeliminowanie konieczności dodatkowej pracy nauczycieli po lekcjach poprzez zastosowanie skanerów i kart ocen.

- Elektroniczny dziennik jest przydatną platformą komunikacyjną pomiędzy szkołą a rodzicami, dzięki której możliwa jest szybka reakcja w przypadku, kiedy zaobserwuje się coś niepokojącego. Nasze placówki oświatowe każdego roku wdrażają nowoczesne formy nauczania oparte na komputerowych technologiach, które podnoszą standard i jakość nauczania. Ostatnim przykładem jest kolejna sala przyrody w Mokrzeszowie. Zalety elektronicznego dziennika jako pierwsi z pewnością dostrzegli rodzice. Wychowawcy wystarczy kilkadziesiąt sekund na przygotowanie informacji, które będzie chciał przedstawić na wywiadówce. Rodzice mogą za pośrednictwem systemu zapoznać się z uwagami nauczycieli, dotyczącymi ich podopiecznych, a także mieć wgląd w plan lekcji – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Gość 20-09-2013 17:18
Co za bzdury piszecie. Gimnazjum nr 2 w Świdnicy od zeszłego roku korzysta tylko z dziennika elektronicznego. Jak coś się pisze to trzeba to najpierw sprawdzić, na tym polega praca dziennikarza.
~ 20-09-2013 20:02
Szkoły Podstawowe nr 8 i 6 również korzystają wyłącznie z dziennika elektronicznego.
~~~ 20-09-2013 21:36
Wiele innych szkół z powiatu świdnickiego korzysta z dzienników elektronicznych i nie jest to żadna nowość. Wystarczy zapytać nauczycieli co myślą o tym. Nie oficjalnie, ale na boku. Większość systemów to porażka. Dyrektorzy szkół zmuszają kadrę do prowadzenia dwóch ewidencji na raz: na papierze i w komputerze. Sytuacja wygląda na dzisiaj tak, że firmy testują na szkołach swoje rozwiązania, które często są przedpotopowe. Na przykład nauczyciele dostają niby-tablety, które tak naprawdę są sprzętem, który nie zszedł ze sklepowych półek kilka lat temu. Jak to działa? Sprawdzenie obecności przy użyciu tego sprzętu na lekcji trwa 10 minut. A czas leci. Nauczycielom nie wolno pisnąć złego słowa na temat elektronicznych dzienników, bo szkoły w zamian za testy mają otrzymać sprzęt elektroniczny.
~ 21-09-2013 9:10
Jak można testować przedpotopowy sprzęt ? Toż on już dawnp przetestowany.
~Gość 21-09-2013 13:25
~~~ ale głupoty piszesz widać że nie korzystałeś lub nie potrafisz korzystać z dziennika elek. Tutaj piszemy o szkołach które korzystają TYLKO z dziennika elekt. Sam jestem nauczycielem i nigdy nie chciałbym powrotu dziennika papierowego.
~Gość 21-09-2013 13:26
~~~ ale głupoty piszesz widać że nie korzystałeś lub nie potrafisz korzystać z dziennika elek. Tutaj piszemy o szkołach które korzystają TYLKO z dziennika elekt. Sam jestem nauczycielem i nigdy nie chciałbym powrotu dziennika papierowego.
~nn 21-09-2013 21:56
Bzdury, w Świebodzicach już jest kilka ładnych lat,a w tym roku również jako jedyny ponieważ nie ma dziennika papierowego..Nie wprowadzajcie ludzi w błąd..
~Krzysiek 22-09-2013 21:29
Gościu ! Sam piszesz głupoty i nie umiesz czytać ze zrozumieniem . Zapytuję wyraźnie o to jak, można testować PRZEDPOTOPOWY sprzęt ? Moim skromnym zdaniem testować można NOWY lub nieznany sprzęt. Żal mi dzieci, które uczysz.
~gigsiu 28-09-2013 12:35
prawda taka, ze dziennik elektroniczny obniża poziom nauczania,w paierowym było 10 do 15 ocen na semestr , a elektronicznym 2-3 oceny tyle w temacie.....a firmy zarabiają i się cieszą :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group