Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1030
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/REGION: Festiwal Zabytków Techniki 2016

Środa, 10 sierpnia 2016, 17:17
Autor: red
Świdnica/REGION: Festiwal Zabytków Techniki 2016
Fot. organizatorzy
Tajna stacja wzmacniakowa i Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy to tylko jedne z wielu atrakcji czekających na uczestników Festiwalu Zabytków Techniki, którego 3 edycja odbędzie się już za tydzień od 12 do 15 sierpnia.

Dzięki tej ciekawej inicjatywie w Świdnicy będzie można zwiedzić niedostępną na co dzień Amplifikatornię, czyli tajną stację wzmacniakową z czasów III Rzeszy, której zadaniem było wzmacnianie analogowego sygnału telefonicznego oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa, w którym podziwiać można m.in.: aranżacje karczmy, apteki czy też sklep kolonialny..

Poza tym będzie można poczuć moc pary napędzającej „piekielna machinę” ciągnąca zabytkowe wagony z Jaworzyny Śląskiej do Świdnicy i Krzyżowej, w Starej Kopalni poznać historię wałbrzyskiego „czarnego” złota, obejrzeć produkcję mąki w zabytkowym młynie w Siedlimowicach, czy też obejrzeć wyposażenie dawnej gazowni w Sobótce. Nie mniej interesującymi obiektami tegorocznego Festiwalu, które otworzą swoje drzwi dla miłośników starej techniki, są Zakłady Porcelany Stołowej Karolina z Jaworzyny Śląskiej, Hydroelektrownia w Lubachowie i Kamieniołom Granitu w Strzegomiu. Organizatorzy zapraszają także na spacery po dawnym miasteczku przemysłowym v. Kulmitza w Żarowie oraz po zespole stacji Wałbrzych Główny.

Serdecznie zapraszamy na nietypową podróż przez industrialną historię Dolnego Śląska, gdzie nadal można odnaleźć miejsca, do których nie dotarł postęp techniczny i gdzie wciąż króluje stara technika.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Pełny program oraz wszelkie informacje na temat Festiwalu, biletów wstępu i rezerwacji miejsc można uzyskać na stronie internetowej Muzeum www.muzeumtechniki.pl oraz pod numerami telefonów 74 63 74 330 , 692 407 401.

Obiekty udostępnione w ramach Festiwalu Zabytków Techniki w Świdnicy:

DZIEŃ II 13.08.2016 r. (Sobota)

Muzeum Dawnego Kupiectwa to jedyne tego typu muzeum w Polsce, powstałe w 1967 r. Możemy tu zobaczyć zabytki dotyczące kupiectwa, metrologii oraz historii Świdnicy i regionu (m. in. kasy sklepowe, wagi, odważniki, miary długości i objętości, ikonografię). Do atrakcji należy zaliczyć ciekawe aranżacje karczmy, apteki, sklepu kolonialnego, domu wagi, urzędu miar, kramów bogatych kupców, a także stacji paliw sprzed II wojny światowej. Możemy także podziwiać historię piwowarstwa świdnickiego.

Zwiedzanie Muzeum jest odpłatne, cena biletu: 4 zł / os

Muzeum otwarte jest w godzinach od 10:00 do 17:00 - szczegółowe informacje: Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37, 58-100 Świdnica, tel. 74 852-12-91, www.muzeum-kupiectwa.pl

Amplifikatornia Świdnica – tajna stacja wzmacniakowa III Rzeszy. Na przełomie 1938 i 1939 r. Poczta Rzeszy, w związku z przygotowaniami do wojny, rozpoczęła intensywną rozbudowę i modernizację sieci komunikacyjnych. W ramach tych prac powstała amplifikatornia w Świdnicy. Obiekt miał za zadanie m.in. wzmacniać analogowy sygnał telefoniczny. Ulokowany został pod ziemią, w spokojnej, willowej dzielnicy Świdnicy.

Zwiedzanie nieodpłatne, wyłącznie na zapisy – zgłoszenia na rezerwacje@muzeatechniki.pl, z dopiskiem SYGNAŁ bądź telefonicznie pod numerem 74 63 74 330 / 692 407 401.. Zwiedzanie w godzinach od 13:00 do 15:00. O miejscu zbiórki poinformujemy mailowo.

DZIEŃ III 14.08.2016 r. (Niedziela)

Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group