Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 726
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Finał kampanii

Sobota, 11 czerwca 2022, 9:15
Autor: red
Świebodzice: Finał kampanii
Fot. UM Świebodzice
Zjawisko hejtu to trudny temat, który dotyka znaczną część społeczeństwa. Co ważne w naszym mieście nie ma przyzwolenia na hejt. Wszystko za sprawą świetniej kampanii społecznej, która rozpoczęła się w naszym mieście 18 listopada 2021 r., a swój finał miała wczoraj, tj. w środę 8 czerwca.

Pomysłodawcą akcji jest świebodziczanin Maciej Więcek Kierownik Kuratorów ds. Rodzinnych i Nieletnich w Świdnicy, który pociągnął za sobą sztab ludzi, którzy poprowadzili wraz z nim tą akcję. Cały przebieg akcji #StopHejt koordynował Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Ogród Miejskiego Domu Kultury wypełniony był wczoraj pozytywnymi ludźmi, głównie młodzieżą, Dyrektorami szkół, nauczycielami. Podczas uroczystości inicjator akcji a zarazem prowadzący serdecznie podziękował wszystkim zaangażowanym w tą akcję, ze wzruszeniem mówił o jej wielu etapach i działaniach, które opisujemy dokładnie poniżej. Głos zabrał podczas spotkania Burmistrz Miasta Paweł Ozga, który przybył wraz z Zastępcą Burmistrza Tobiaszem Wysoczańskim. Burmistrz podobnie jak inicjator akcji wyraził wielkie słowa uznania dla Macieja Więcka, za zaangażowanie, upór, otwartość, głowę pełną pomysłów, słowa skierował także do wszystkich, głównie do Ośrodka Pomocy Społecznej na czele z Anetą Rajcą, odpowiedzialną za profilaktykę w mieście oraz Dyrektorem Robertem Sysą. Bardzo mile słowa skierował także do młodzieży, dziękując wszystkim za siłę do działania, świetne pomysły, a przede wszystkim za to, że są przeciwni zjawisku hejtu i chcą z nim walczyć, uświadamiać, po prostu być dobrymi i zarażać tym dobrem.

Podczas uroczystości młodzież ze świebodzickich szkół zaprezentowała wspaniałą twórczość teatralną, wokalną, recytatorską, dziennikarską. Miało także miejsce wręczenie Dyrektorom szkół publicznych dyplomów i podziękowań za zaangażowanie społeczności szkoły w akcję #Stop Hejt.

Organizatorzy zadbali także o poczęstunek w postaci napojów oraz waty cukrowej oraz zapewnili animacje.

Co bardzo ważne zakończenie kampanii, jej podsumowanie to nie koniec działań mających na celu walkę z hejtem, my wszyscy będziemy się jemu sprzeciwiać, edukować.

Podsumowanie działań:

SYMBOL KAMPANII

to dłonie układające się w znak serca, które mają nam uzmysłowić, że znacznie cenniejszym i wartościowym jest niesienie dobra niż szerzenie mowy nienawiści.

SKRZYNKI

W Urzędzie Miejskim, Miejskim Domu Kultury, Klubie Senior +, Świetlicy Środowiskowej „Tęczowa Gromada” oraz we wszystkich placówkach oświatowych zostały usytuowane skrzynki tzw. hejtboxy, do których uczniowie oraz mieszkańcy wrzucali listy, w którym podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z hejtem. Uzyskane informacje były wskazówką dla terapeutów, pedagogów i specjalistów z jaką skalą problemu się zmagamy.

KONKURS

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzicach zorganizował konkurs dla dzieci, młodzieży i mieszkańców dotyczący interpretacji tematu "Stop Hejt".

Prace konkursowe miały różną formę np. krótki film, prezentacja multimedialna, piosenka, praca plastyczna w dowolnej technice, komiks itp.

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Przystąpiło do niego ponad 100 uczestników, a finalnie wpłynęło 60 bardzo kreatywnych prac.

W dniu 12 kwietnia 2022 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Bardzo dobrym pomysłem było wydrukowanie trzech najładniejszych i najciekawszych prac plastycznych na banerach, które zawisły w przestrzeni naszego miasta.

FILM

I miejsce - Środowiskowy Dom Samopomocy
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce – Świetlica Środowiskowa „Tęczowa Gromada”
Wyróżnienie – Gabriela Stoncel

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA:

I miejsce – Witold Wójcik
II miejsce – Kamila Natanek
III - Kacper Jaworski

PRACA PLASTYCZNA:
I miejsce – Bartosz Okoński
II miejsce – Aleks Nowak
III miejsce – Zosia Troszczyńska

PRACA MULTIMEDIALNA
I miejsce – Natalia Świderska
II miejsce – Piotr Stolz
III miejsce – Julia Wlazło

PIOSENKA, WIERSZ, KOMIKS
I miejsce – Wojciech Kacprzak
(nie wpłynęło więcej prac w tej kategorii)

WARSZTATY

W świebodzickich szkołach podstawowych zostały zorganizowane zajęcia w formie warsztatowej. Podczas zajęć, uczniowie klas V, VI, VII, VIII wraz z prowadzącym omawiali zjawisko hejtu, zagrożenia w sieci, rodzaje przemocy w rzeczywistości realnej i w sieci, skutki psychologiczne hejtu, omówione zostało polskie prawo karne i cywilne wobec zjawiska hejtu, wpływ zdalnego nauczania na nadużywanie internetu i urządzeń z nim powiązanych. Uczniowie oprócz informacji na temat hejtu, dowiedzieli się jak działa sieć pomocowa w szkole. Jakie kroki należy podjąć, ażeby otrzymać pomoc na terenie szkoły.

Zajęcia odbywały się przy ścisłej współpracy z pedagogami oraz wychowawcami klas, z którymi na bieżąco konsultowano przypadki dzieci, które podczas spotkań dawały sygnały, że gorzej radzą sobie z pandemią i izolacją z tym związaną.

PLAKATY, ULOTKI

W ramach kampanii edukacyjnej „Stop Hejt” prowadzonej na terenie miasta, Ośrodek Pomocy Społecznej przekazał wszystkim placówkom szkolnym plakaty oraz ulotki dotyczące hejtu i mowie nienawiści, które skierowane są do dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli.

SŁOWNIK

Powstał słownik mowy nastolatka, który został wydrukowany i zostanie przekazany do szkół.

DZIAŁANIA POLICJI

Dodatkowo policjant Komendy Powiatowej w Świdnicy specjalizujący się w cyberprzestępczości przeprowadzał pogadanki w placówkach oświatowych w klasach 5-8, w których wzięło udział ok 350 uczniów.

PRZEDSTAWIENIA

SP nr 1

SP nr 2

SP nr 3

SP nr 4

Szkoła Podstawowa Integracyjna

Zespół Szkół

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group