Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 939
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Finałowe koncerty festiwalu Chorda Auxit

Poniedziałek, 22 lipca 2013, 13:23
Aktualizacja: 13:24
Autor: red.
Świdnica: Finałowe koncerty festiwalu Chorda Auxit
Fot. użyczone
W piątek, 26 lipca o godzinie 19.00 odbędzie się w Świdnicy ostatni koncert Międzynarodowego Festiwalu Organowego Chorda Auxit. Wystąpi organista ze ścisłej światowej czołówki wirtuozów Bernhard Haas.

To niezwykle perfekcyjny muzyk o niezwykłej wrażliwości artystycznej i najwyższych wymaganiach względem strony kolorystycznej organów. Próby przed koncertem profesora Bernharda Haasa trwają często całe noce, gdyż wypróbowuje on każdą możliwą kombinację głosów organowych by znaleźć tę najlepszą. Słuchaczowi w czasie koncertu udziela się wrażenie doskonałej spójności brzmienia i czytelnej logiki wykonywanych dzieł.

Koncert rozpocznie się sonatą A-dur F. Mendelssohna, która nazywana jest "ślubną". Mimo pogodnego początku w dalszej jej części pojawia się melodia pieśni "Aus tiefer Not" (ps. 130 Z głębokości wołam do Ciebie, Panie). Koncert uzupełnią mniejsze dzieła J.S. Bacha, M. Regera i współczesnego niemieckiego kompozytora Roberta PH Platz. Festiwal zakończy się czterema fugami na temat B-A-C-H Roberta Schumanna. Koncert odbędzie się również dzień później (27.07) we wrocławskim kościele uniwersyteckim o godz. 19, gdzie wykonany zostanie zupełnie inny program : Bruckner, Reger, Fritsch i Franck. Serdecznie zapraszamy!

Bernhard Haas to wybitna osobowość wśród organistów wirtuozów. Jest profesorem gry organowej w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie i Monachium. Studiował organy, klawesyn, muzykę kościelną, kompozycję, teorię muzyki w Kolonii, Freiburgu i Wiedniu, zdobywając nagrody na licznych konkursach organowych. Opracował na organy wiele dzieł orkiestrowych i fortepianowych. Dokonał licznych nagrań płytowych, przede wszystkim z muzyką dwudziestowieczną. Występuje w najbardziej prestiżowych ośrodkach muzycznych na całym świecie. Jest autorem prac teoretycznych na temat muzyki współczesnej i percepcji muzyki barokowej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group