Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 940
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Fotograficzne wspomnienia

Czwartek, 5 września 2019, 13:19
Autor: red
Krzyżowa: Fotograficzne wspomnienia
Fot. organizatorzy
Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego przygotowuje wystawę z okazji 30. rocznicy wydarzeń roku 1989 w Europie Środkowo–Wschodniej. Jej częścią będzie „rodzinny album wolności". Organizatorzy zapraszają do współtworzenia z nimi tej ekspozycji i przesyłania zdjęć (w formie skanów, odbitek, kopii), na których uwiecznione są sceny życia codziennego w 1989 roku.

Organizatorzy podkreślają, że dzięki wykorzystaniu zdjęć z rodzinnych archiwów uda im się przygotować jeszcze ciekawszą wystawę, która pokaże młodemu pokoleniu, jak wyglądało życie codzienne w roku 1989. „Jesteśmy bardzo ciekawi życia codziennego i niezwykłych momentów tego przełomowego roku. Dlatego też prosimy o dodanie do zdjęcia krótkiej historii lub komentarza" – dodaje dr Tomasz Skonieczny z Akademii Europejskiej Fundacji „Krzyżowa", koordynator projektu.

Zdjęcia można przesyłać do 20 września na adres tomasz.skonieczny@krzyzowa.org.pl.

Wystawa prezentowana będzie przed Pałacem w Krzyżowej od listopada do końca grudnia 2019. Stanowi ona część międzynarodowego projektu edukacyjnego „30 lat po upadku Żelaznej Kurtyny", którego celem jest spojrzenie na doświadczenie roku 1989 - roku, w którym upadła Żelazna Kurtyna - w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wystawa nie jest jedynym działaniem w ramach tego międzynarodowego przedsięwzięcia. W lutym pracownicy Fundacji „Krzyżowa" i słowackiej organizacji Post Bellum nagrywali wywiady ze świadkami historii. Rozmowy prowadzone były m.in. z mieszkańcami Krzyżowej, Świdnicy oraz Wrocławia, którzy aktywnie uczestniczyli w działaniach opozycji antykomunistycznej, wyborach czerwcowych oraz angażowali się w proces pojednania polsko-niemieckiego. Wywiadów udzielili m.in.: bp. Ryszard Bogusz, Maria Woś, Janusz Witt, Adolf Juzwenko, Bolesław Marciniszyn oraz Rafał Bubnicki.

W ramach projektu Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego współpracuje z organizacjami: Post Bellum SK (Słowacja), Post Bellum CZ (Czechy) oraz Comuna Victoria (Rumunia).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group