Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 661
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Fotowoltaika w gminie Strzegom?

Wtorek, 28 kwietnia 2015, 7:56
Aktualizacja: 14:58
Autor: red.
Region: Fotowoltaika w gminie Strzegom?
Fot. UM Strzegom
Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów dla działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 dla operacji dotyczącej budowy mikroinstalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii, służących do wytwarzania energii, w szczególności energii elektrycznej lub cieplnej oraz zużywania jej na potrzeby własne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

Beneficjentem działania jest gmina.

Środki przeznaczone na realizację operacji polegających na budowie mikroinstalacji prosumenckich w ramach przedmiotowego działania wynoszą 22 750 000 euro dla całego kraju. Dofinansowanie operacji ze środków PROW 2007-2013, dla jednej gminy, może wynieść maksymalnie do 200 000 euro przy 90% poziomie dofinansowania.

- Temat fotowoltaiki często powraca w rozmowach z mieszańcami, dlatego myślę, że zainteresowanie tematem jest spore. Mikroinstalacje są przecież ogromną szansą na oszczędne gospodarowanie energią. Z moich obserwacji wynika, że są gminy na terenie naszego kraju, w których mieszkańcy z powodzeniem korzystają z fotowoltaiki i mają z tego same korzyści - mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. Wyjaśnijmy, że przez mikroinstalację prosumencką należy rozumieć instalację odnawialnego źródła energii, umożliwiającą wytworzenie energii, w tym elektrycznej lub cieplnej w ilości nie większej niż wynosi zużycie tej energii przez gospodarstwo domowe lub obiekt użyteczności publicznej, przy czym łączna moc zainstalowana tej instalacji nie może przekroczyć 40 kW mocy elektrycznej lub 120 kW mocy cieplnej w przypadku jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. - Założenia konkursu są takie, że zużycie wyprodukowanej energii powinno wynosić 100 proc. na potrzebny własne odbiorcy - gospodarstwa domowego lub budynku użyteczności publicznej - tłumaczy Anna Hałas, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Strzegomiu. Mikroinstalacja będzie mogła być montowana na budynkach mieszkalnych, budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, budynkach gospodarczych lub budynkach wielorodzinnych. Ostateczny koszt wykonania mikroinstalacji zostanie rozliczony indywidualnie po jej wykonaniu. Szacunkowy koszt wykonania instalacji o mocy 2 kW to ok. 30 000 zł, przy czym wnioskodawca ponosić będzie koszty ok. 5 000 zł (10% inwestycji, podatek VAT i in.). Na koszty realizacji składają się następujące pozycje: koszt sporządzenia Programu Funkcjonalno-Użytkowego przez gminę Strzegom na potrzeby złożenia wniosku o dofinansowanie programu budowy mikroinstalacji prosumenckich i wyłonienie wykonawcy w drodze postępowania przetargowego; koszty zakupu urządzeń, w tym paneli fotowoltaicznych (indywidualnie dla każdego gospodarstwa domowego); koszt montażu zakupionych urządzeń (indywidualnie dla każdego gospodarstwa domowego). Bardzo istotne jest to, że zgodnie z założeniami programu, mikroinstalacje będą mogły być montowane w miejscowościach z liczbą do 5000 mieszkańców. Gmina Strzegom ma czas do 15 maja 2015 r., żeby złożyć wniosek. Mieszkańcy zainteresowani mikroinstalacjami będą proszeni o wypełnienie ankiet do wykorzystania przy określeniu poziomu zapotrzebowania na energię oraz wielkości mikroinstalacji. Ankiety dostępne będą na stronie www.strzegom.pl, w Urzędzie Miejskim oraz u sołtysów.
Dofinansowanie stanowić będzie do 90% kosztów kwalifikowanych (bez podatku vat) na budowę mikroinstalacji. Należy pamiętać o możliwościach technicznych przy montażu mikroinstalacji na wskazanym obiekcie oraz, że w imieniu mieszkańców występować będzie gmina.

Przykładowe warunki, jakie powinna spełniać lokalizacja mikroinstalacji fotowoltaicznej przy instalacji o mocy:

2 kW - wykorzystywana powierzchnia to minimum 20 m2-50 m2 otwartego, nieosłonionego od strony południowej dachu lub terenu przy budynku,
5 kW - wykorzystywana powierzchnia to minimum 50 m2-100 m2 otwartego, nieosłonionego od strony południowej dachu lub terenu przy budynku.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group