Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 550
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Głosujemy już dziś – od godz. 8.00 lokale wyborcze zapraszają

Niedziela, 21 listopada 2010, 7:55
Aktualizacja: 14:27
Autor: KO
powiat świdnicki: Głosujemy już dziś – od godz. 8.00 lokale wyborcze zapraszają
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dziś wybierzemy swoich reprezentantów do rad gmin, rady powiatu, rady sejmiku wojewódzkiego, a także wskażemy osoby, które według nas powinny piastować stanowisko wójta, burmistrza czy prezydenta naszej gminy. Jeśli nie wybierzemy włodarza naszej gminy w pierwszej turze, to jeszcze raz pójdziemy zagłosować w niedzielę, 5 grudnia.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej w powiecie świdnickim mieszka 131 785 osób uprawnionych do głosowania.

Lokale wyborcze są dziś czynne od godz. 8.00 do godz. 22.00. Pamiętajmy, żeby na głosowanie zabrać ze sobą dowód osobisty.

W wyborach na szefa gminy wyborca może oddać głos tylko na jednego kandydata. Głosuje się, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Jeżeli znak "X" postawimy w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie postawimy tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata, to głos zostanie uznany za nieważny. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk lub nazw albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego głosu.

W wyborach radnych w gminie liczącej do 20 tys. mieszkańców wyborca głosuje na określonych kandydatów, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym. Możemy głosować na określonych kandydatów bez względu na to, na jakich listach są umieszczone ich nazwiska. Jeśli w naszym okręgu wybieranych jest np. 2 radnych, a my jesteśmy pewni tylko jednego kandydata, możemy zagłosować tylko na jednego. Za nieważny uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwisk więcej kandydatów niż radnych jest wybieranych lub nie postawiono znaku "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata.

W wyborach radnych w gminie liczącej powyżej 20 tys. mieszkańców wyborca głosuje tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. W tym przypadku za nieważny uznaje się głos, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list lub nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list.

W wyborach do rady powiatu wyborca głosuje tylko na określoną listę kandydatów, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

W wyborach do sejmiku wyborca głosuje również tylko na określoną listę kandydatów, stawiając znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Podobnie jak w przypadku pozostałych wyborów dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk lub nazw albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność głosu.

O cząstkowych wynikach wyborów będziemy Państwa informować na bieżąco.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group