Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 562
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

kraj: Głosujemy za 1 dzień – trwa przedwyborcza cisza

Sobota, 20 listopada 2010, 0:03
Aktualizacja: Niedziela, 21 listopada 2010, 7:46
Autor: KO
kraj: Głosujemy za 1 dzień – trwa przedwyborcza cisza
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Już jutro w godz. 8.00–22.00 będą działały lokale wyborcze. Wybierać będziemy szefów gmin, a także radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Od północy kandydaci i ich ludzie nie mogą prowadzić agitacji wyborczej, muszą nam dać dobę na przemyślenia…

Zgodnie z ordynacją wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw kampania wyborcza ulega skończyła się 24 godziny przed dniem wyborów. Aż do zakończenia głosowania, czyli do godz. 22.00 w niedzielę (choć Państwowa Komisja Wyborcza może ten czas z ważnych przyczyn przedłużyć), zabronione jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek oraz prowadzenie w inny sposób agitacji na rzecz kandydatów i list kandydatów. Zabronione jest też przemieszczanie się pojazdów, w tym środków komunikacji miejskiej, na których umieszczono wyborcze materiały agitacyjne.

Co więcej, ordynacja wyborcza nie daje szefowi gminy (wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta) podstaw do odwiedzania lokali wyborczych w dniu głosowania. Włodarze, którzy ubiegają się o reelekcję, powinni ograniczyć się do odwiedzenia swojego lokalu wyborczego w celu oddania głosu. Ich obecność w innych lokalach może być postrzegana jako niedozwolona w dniu głosowania agitacja wyborcza. To dotyczy nawet sytuacji, gdy komisja obwodowa wystąpi do szefa gminy o udzielenie jej pomocy w sprawach przewidzianych ustawą lub wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej. - Niezbędnej pomocy powinna w takim przypadku udzielić komisji osoba działająca w imieniu wójta (burmistrza, prezydenta miasta), np. urzędnik wyborczy – wyjaśnia PKW.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group