Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 601
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Gmina Strzegom w budowie

Niedziela, 30 marca 2014, 14:12
Aktualizacja: 20:18
Autor: red.
Gmina Strzegom: Gmina Strzegom w budowie
Fot. użyczone
Już niedługo do wszystkich mieszkań trafi ulotka z wykazem remontowanych ulic i chodników w gminie Strzegom. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ruszają inwestycje drogowe w Strzegomiu. W ramach tzw. „Schetynówki” rozpoczął się remont pięciu dróg w centrum miasta.

Prace rozpoczęły się od ul. Św. Tomasza, a następnie przeniosą się na: ul. Ogrodową, ul. Bohaterów Getta, ul. Krótką i ul. Świdnicką. – Myślałam, że się nie doczekam, a tu będzie moja droga wyremontowana i to z naszego granitu. Cieszę się też, że stara kostka będzie układana na cmentarzu. Ja przy grobie rodzinnym mam jeszcze błoto i trochę zazdroszczę, że do innych grobów już dochodzi się alejkami z granitu – dodaje pani Anna, spotkana na ulicy św. Tomasza. Na wszystkich wymienionych ulicach zostanie ułożona nowa kostka, a chodniki będą z płyt granitowych i kostki. Tak jak powiedziała Pani Ania, materiał granitowy pozyskany z remontowanych ulic będzie systematycznie układany na cmentarzu przy ul. Olszowej. Prace wykonywać będzie Zakład Usług Komunalnych spółka z o.o. w Strzegomiu. W ubiegłym roku kostka pozyskana z ul. Szarych Szeregów także w ten sposób została zagospodarowana. W związku z remontem ulic przylegających do Rynku planowane jest otwarcie ul. Dąbrowskiego, aby nie paraliżować wyjazdu z Rynku. Będzie to jednocześnie sprawdzian przed zapowiadanym otwarciem tej ulicy w układzie jednokierunkowym wyjazdowym z Rynku.

Firma „Skanska” rozpoczyna remont ul. Armii Krajowej - od drogi krajowej nr 5 do wiaduktu. Stan tej drogi jest fatalny, a przecież jest także dojazdem do wielu firm i przedsiębiorstw. - W tym temacie już kontaktują się z nami przedsiębiorcy, którzy chcą upewnić się, że zjazdy do firm będą odpowiadały ich potrzebom, jak choćby właściciel firmy transportowej mieszczącej się przy tej ulicy. Przewidziany jest dalszy remont ul. Armii Krajowej i ul. Wesołej, lecz oczekujemy na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego na dofinansowanie 85 % kosztów inwestycji - informuje burmistrz Zbigniew Suchyta.

Szczególnie będzie cieszyć remont nawierzchni ul. Kasztelańskiej od świateł do świateł przy al. Wojska Polskiego. Jest to szczególnie ważne dla wszystkich, którzy mieszkają przy tych ulicach. Przekonali się o tym mieszkańcy ul. Świdnickiej, którzy dziś mówią, że hałas w mieszkaniach wynikający z przejeżdżania dużych samochodów zmniejszył się i to znacząco. - Nareszcie mogę spać, to jest inny świat - mówi pani Jadzia. Remont tego odcinka drogi wojewódzkiej przebiegającej przez miasto cieszy szczególnie bo jest finansowane ze środków zarządcy drogi Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Czekamy na pierwsze prace.

Trwają także prace przy remoncie chodnika przy drodze 374 współfinansowane przez DSDiK. W trybie ekspresowym wykonano remont odcinka ul. Promenada. Na remont ul. Sosnowej ogłoszono już przetarg. Jest to ważna inwestycja na osiedlu, gdzie mieszka prawie 2000 ludzi. Powstaną tam nowe miejsca parkingowe, zainstalowane zostanie ledowe oświetlenie. - Bardzo cieszę się, że remontujemy tę ulicę. Pragnę dodać także, że wyremontowany będzie także chodnik przy ulicy Klonowej - stwierdza burmistrz. - Wszystkie prace muszą być wykonane w okresie letnim, co spowoduje spiętrzenie prac. Wystąpią znaczne utrudnienia dla naszych mieszkańców i gości. Proszę o wyrozumiałość, bo warto, czego przykładem są ul. Szarych Szeregów czy ul. Świdnicka, którymi dziś jeździmy z przyjemnością i zapomnieliśmy już jak rok temu wyglądały te ulice i jak ciężko było się po nich poruszać. Wierzę, że mieszkańcy rozumieją i cieszą się, że nasze miasto pięknieje i łatwiej się w nim będzie żyło – dodaje Zbigniew Suchyta.

Władze samorządowe nie zapominają też o wsiach. Rozstrzygnięty został już przetarg na remont drogi w Jaroszowie od krajowej piątki do garaży. W Olszanach będzie remontowany prawie 2-kilometrowy odcinek drogi powiatowej, gdzie wkład gminy wyniesie 220 tys. zł. Gmina pozyskała także prawie 200 tys. zł na remont dróg dojazdowych w Olszanach. Za 150 tys. zł zostaną wybudowane chodniki w Tomkowicach, Kostrzy i Rogoźnicy. Dodatkowo z odzyskanych puzzli z remontu dróg zostanie wykonany chodnik do szkoły w Kostrzy (60 tys. zł).

W Strzegomiu zostaną wyremontowane alejki przy pomniku 1000-lecia Państwa Polskiego, schody przy ul. Kościelnej, łącznik między ul. Kościelną i ul. Świdnicką. Przebudowany zostanie zjazd z mostka na rzece Strzegomka przy światłach.

Dlaczego teraz tak dużo mniejszych zadań zostało wprowadzonych do budżetu? Wynika to przede wszystkim z faktu oszczędności na dużych przetargach, które zostały przygotowane jeszcze w roku 2013 i ogłoszone zaraz po przyjęciu budżetu przez Radę Miejską w Strzegomiu. - Tak działamy już drugi roku i to przynosi wymierne oszczędności, co pozwala na realizację nowych mniejszych zadań wynikających z potrzeb mieszkańców – podkreśla burmistrz Strzegomia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group