Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 641
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Gminne sołectwa powalczą o dotacje unijne

Piątek, 6 stycznia 2012, 9:32
Aktualizacja: 9:34
Autor: red
Gmina Świdnica: Gminne sołectwa powalczą o dotacje unijne
Fot. użyczone
Już nie tylko władze gminy sięgają po środki unijne, na zwiększenie atrakcyjności swoich sołectw. W ostatnim okresie 2 sołectwa Bystrzyca Górna i Grodziszcze skorzystały z dotacji unijnych. Na przyjeżdżających gości i turystów czekają WITACZE. Również sołectwo Lutomia Górna z ogromnym zaangażowaniem podjęło starania w kierunku prospołecznych działań dla swoich mieszkańców. Ich efekty będzie można zobaczyć już w styczniu br.

Mieszkańcy Grodziszcza są bardzo aktywni i często podejmują działania mające na celu poprawienie wizerunku swojej miejscowości, promowania walorów przyrodniczych i historycznych . Wieś Grodziszcze jest znakomitą bazą do wycieczek pieszych i rowerowych dla turystów, bowiem położona jest między dwiema miejscowościami Świdnicą i Dzierżoniowem oraz w bliskim sąsiedztwie z Krzyżową. W 2010 r. i 2011 Nieformalna Grupa Działania Młodzieży aktywnie włączyła się w działalność swojego sołectwa. Zaoferowali swoją pomoc Seniorom podczas okresu zimowego, a także przy budowie boiska do piłki plażowej. Jak wielokrotnie zapowiadali, to nie koniec ich pomysłów na rozwój swojego sołectwa. Ich ostatnim sukcesem są 3 witacze, ulotki i kartki pocztowe promujące sołectwo Grodziszcze i ponad 3 tys. zł. dofinansowania otrzymanych w ramach Odnowy Wsi Dolnoślakiej. W ubiegłym roku również "Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej Trzy sosny" wzięło udział w otwartym konkursie na realizację zadnia publicznego Województwa Dolnośląskiego z zakresu działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych pn. "Przedsięwzięcie promujące ideę odnowy wsi".

Napisaliśmy projekt, który zawierał przygotowanie dwóch tablic informacyjnych – witaczy opisujących historie powstania wsi z opisem Drzewa Pokoleń "Skąd przybyliśmy-skąd jesteśmy", informacje o organizacjach, które działają na naszym terenie oraz mapę miejscowości z fotografiami ciekawych miejsc wartych obejrzenia. Z pewnością taka forma promocji jest atrakcyjna nie tylko dla turystów, a także dla mieszkańców, którzy mogą docenić walory miejsc oglądanych codziennie. Wartość całego projektu to kwota 5.600 zł, z czego 5000 tys. zł stanowiło dofinansowanie. Nieoceniona była w tym przypadku praca i zaangażowanie mieszkańców w jego realizację. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomagali przy realizacji tego projektu– mówi Beata Szyszka prezes Stowarzyszenia.

Dużo pomysłów na rozwój oddolnych inicjatyw ma sołectwo Lutomia Górna.
To właśnie w tej miejscowości, dzięki inicjatywie p. sołtys Marii Kanafowskiej, w połowie 2011 r. zawiązało się Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich. Jego głównym celem była działalność na rzecz osób starszych, zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz dzieci i młodzieży, które mają ograniczony dostęp do zajęć pozalekcyjnych, rozwijających ich zdolności i zamiłowania.

Zorganizowaliśmy półkolonię w ramach projektu "Pożyteczne wakacje", w której udział wzięło niemal 40 dzieci. Zajęcia urozmaicili nasi goście: policjanci z psem, weterynarz, ratownik medyczny, ratownicy GOPR. W wakacje zorganizowaliśmy także spotkanie z emigracyjnym poetą Adamem Lizakowskim, uczniem Noblisty Czesława Miłosza oraz wieczorek taneczny dla seniorów. Zapoczątkowane przez Koło zajęcia z LATINO SOLO (aerobik w rytmie samby) nieprzerwanie cieszą się dużą popularnością wśród naszych pań.

Jednak brak osobowości prawnej utrudniał nam poszerzenie działalności społecznej, ponieważ ograniczał nam możliwość do ubiegania się o zewnętrzne środki finansowania, a jak wiadomo bez pieniędzy trudno jest cokolwiek zrobić. W związku z tym podjęliśmy działania w kierunku zawiązania stowarzyszenia, co zaowocowało w listopadzie 2011 r. zarejestrowaniem w Krajowym Rejestrze Sądowym naszego Stowarzyszenia dla Lutomi Górnej "W cieniu Wielkiej Sowy"- mówią Renata i Krzysztof Madziara.

Zgodnie z przyjętym statutem (przy współpracy z sołtysem wsi, Kołem Gospodyń i Gospodarzy, Ludowym Klubem Sportowym „Kłos Lutomia”, biblioteką i świetlicą w Lutomi Górnej) Stowarzyszenie będzie realizowało projekty mające na celu zwiększenie dostępu do oferty edukacyjnej i kulturalnej – szczególnie dla dzieci i młodzieży, osób w wieku emerytalnym oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.

30 stycznia 2012 r. (poniedziałek) o godz. 16.00 w bibliotece w Lutomi odbędzie się uroczysta inauguracja Lutomskiego Uniwersytetu Trzeciego. Pierwszy wykład poprowadzi dr Norbert Wójtowicz z IPN, pt. "Masoneria - fakty i mity". Kolejne zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu, na które zaproszono m.in. dietetyka, ratownika medycznego, zielarza, przewodnika sudeckiego, instruktora nordic walking. Przewidziane są także zajęcia usprawniające i wzmacniające kręgosłup, wyjazdy do teatru, kina, opery oraz do najciekawszych dolnośląskich atrakcji turystycznych. Dla dzieci i młodzieży otwieramy dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego oraz capoeiry (brazylijskiej sztuki walki). Wraz z nowym rokiem zamierzamy złożyć wnioski do 2 programów operacyjnych (PO Kapitał Ludzki i PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich), ponieważ dążymy do tego, by Lutomianom żyło się lepiej – podkreślają Renata Madziara - prezes Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Lutomi Górnej oraz Krzysztof Madziara - prezes Stowarzyszenia dla Lutomi Górnej "W cieniu Wielkiej Sowy".

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group