Niedziela, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 1372
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Graniczna: Graniczna z obwodnicą

Środa, 2 czerwca 2021, 17:02
Autor: red
Graniczna: Graniczna z obwodnicą
Fot. UM Strzegom
Wśród wielu podjętych uchwał i spraw, które rozpatrywano 12 maja br. na sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu, na pierwszy plan wysuwa się przeznaczenie w tym roku 60 tys. zł i w przyszłym kolejnych 100 tys. zł na projekt budowy obwodnicy miejscowości Graniczna, która zostanie zrealizowana z przedsiębiorcami eksploatującymi kamieniołom.

Jak wyjaśniał burmistrz Zbigniew Suchyta, obwodnica będzie miała swój początek przy Al. Wojska Polskiego w okolicach Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu i będzie kończyć się w Granicznej obok kamieniołomu. Droga ominie wieś i tym samym ulży mieszkańcom, którzy w końcu pozbędą się samochodów ciężarowych, które transportują uciążliwy urobek granitowy.

Radni przekazali dodatkowe 30 tys. zł na modernizację i odnowienie pomieszczeń kuchni świetlicy wiejskiej w Międzyrzeczu. Wcześniej z funduszu soleckiego przeznaczono 20 tys. zł na wymianę instalacji elektrycznej, a z budżetu gminy ok. 6,3 tys. zł na ten cel.

Jak już wcześniej informowaliśmy, gmina otrzymała dotacje w związku z budową dróg prowadzących do gruntów rolnych w Goczałkowie i Tomkowicach. Radni dołożyli do budowy tych dróg odpowiednio: 1,13 mln zł oraz 11 tys. zł.

Z ciekawszych inwestycji warto wspomnieć o przeznaczeniu 400 tys. zł na remont ul. Dąbrowskiego w Strzegomiu, 125 tys. zł na budowę chodnika przy Al. Wojska Polskiego do ul. Wesołej i 80 tys. zł na projekt organizacji ruchu ścieżek rowerowych w Strzegomiu.

Ważna uchwała dotyczyła pomocy rzeczowej województwu dolnośląskiemu w wys. 27,5 tys. zł na projekt w ramach realizacji zadania pn. „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 382 w zakresie budowy ciągu pieszego w Rogoźnicy”. Chodzi o chodnik na odcinku od ul. Ogrodowej do dyskontu spożywczego za starym cmentarzem. Tym samym poprawi się bezpieczeństwo oraz warunki i komfort przemieszczania się.

Strzegomscy radni jednogłośnie zmienili nazwę części ul. Kamiennej w Strzegomiu na ul. Księdza Kanonika Marka Żmudy – odcinek od ul. Kościuszki do ul. Paderewskiego oraz od ul. Paderewskiego do Al. Wojska Polskiego (w okolicach Komisariatu Policji).

Tak jak co roku, radni przekazali dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków znajdujących się na terenie gminy Strzegom. Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu otrzymała 79 tys. zł. Kwota 50 tys. zł zostanie przeznaczona na prace konserwacyjne tynków wewnętrznych i detalu kamiennego, konserwację maswerku i obramienia okna północnego prezbiterium w kościele pw. Św. Barbary. Kwota 29 tys. zł będzie wkładem na renowację średniowiecznych murów obronnych, zagrożonych katastrofą budowlaną. Jaroszowska parafia otrzymała w sumie 65 tys. zł na remont elewacji południowej oraz posadzki nawy głównej kościoła pw. Św. Jana (35 tys. zł) oraz remont muru w zespole kościoła filialnego pw. Św. Piotra i Pawła w Rusku (30 tys. zł). Dotacje celowe w kwocie po 35 tys. zł każda trafiły do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Goczałkowie na realizację remontu elewacji budynku kościoła oraz do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Rogoźnicy na konserwację ołtarza głównego w kościele pw. Św. Szymona i Tadeusza.

Więcej szczegółów nt. podjętych uchwał w programie eSesja znajdującym się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group