Środa, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 915
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Historia pojednania

Środa, 11 listopada 2020, 7:00
Aktualizacja: 8:00
Autor: red
Krzyżowa: Historia pojednania
Fot. organizatorzy
"Nie było Europy. Mieliśmy wojnę". Fundacja „Krzyżowa" przygotowała 8 filmów o historii konfliktów, pojednania i integracji europejskiej. Za nami już 5 odcinków

Za nami już 5 odcinków serii filmów, które Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego przygotowała w związku z 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Mottem do opowieści o historii konfliktów, pojednania i integracji europejskiej są słowa z Deklaracji Schumanna: „Nie było Europy. Mieliśmy wojnę", a tłem - Krzyżowa.

W roku 2020 obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, największego i najkrwawszego konfliktu w dziejach świata. W tym roku mija również 70 lat od Deklaracji Schumanna, która w odpowiedzi na tę wojnę proponowała integrację europejską w celu uniknięcia nowych sporów i która tę integrację zapoczątkowała.

Warto zastanowić się, jaką lekcję możemy wyciągnąć z tragicznego doświadczenia XX wieku, tak, aby nie powielać tych samych błędów. I do takiej refleksji zapraszamy poprzez przygotowane przez nas krótkie filmy– wyjaśnia dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa" i pomysłodawca projektu.

Od 8 października, raz w tygodniu, na stronie i social mediach Fundacji „Krzyżowa" emitowane są premierowe odcinki serii. Pierwszy z nich poświęcony był nacjonalizmom i wojnom w XIX wieku. Kolejne filmy poruszały tematykę II wojny światowej, jej okrucieństw i konsekwencji. Piąty odcinek zatytułowany - „Na przekór fatalizmowi wrogości" – opowiadał o polsko-niemieckim pojednaniu i korespondował tematycznie z przypadającą 12 listopada 31. rocznicą Mszy Pojednania w Krzyżowej.

Oprócz filmów na stronie Fundacji można znaleźć również podcasty – rozmowy z ekspertami, którzy rozwijają tematykę każdego z odcinków. Wśród specjalistów, których Fundacja zaprosiła do współpracy, znaleźli się m.in.: prof. Andrzej Chwalba, prof. Włodzimierz Borodziej, dr Marek Prawda, prof. Krzysztof Ruchniewicz, prof. Anna Wolff-Powęska czy Annemarie Franke. Na stronie Fundacji można znaleźć również linki do publikacji i artykułów, które poruszają tematy zasygnalizowane w filmach.

Przed nami 3 ostatnie odcinki serii. Fundacja „Krzyżowa" zaprasza do śledzenia strony i jej profili na social mediach, gdzie co czwartek można obejrzeć kolejny, nowy odcinek.

Projekt został zrealizowany przez Fundację „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego przy wsparciu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej z siedzibą we Wrocławiu.

Więcej informacji o projekcie, a także wszystkie odcinki serii dostępne są na stronie Fundacji „Krzyżowa": www.krzyzowa.org.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group